Ana Sayfa Projelerimiz Devam Eden Projeler AK Vadi Projesinde Geri Sayım Başladı

AK Vadi Projesinde Geri Sayım Başladı

Denizli Belediyesi ve T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı işbirliğiyle Ege’nin en büyük parkı olan Akvadi Parkı’nın tamamlanmasında geri sayım başladı. Bölgeye renk katacak olan parkın büyük bir bölümü bitirildi, kalan bölüm ise kısa sürede tamamlanacak.
  Denizli Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle Karşıyaka, Aktepe ve Dokuzkavaklar Mahalleleri'nin kesiştiği noktada yapımı devam eden park projesinin tamamlanması için ekipler çalışmalarını gece gündüz sürdürüyor.
   700 dönümlük alanda inşaat çalışmaları özellikle toplu konut alanının bulunduğu bölgede hız kazandı. Çalışmalar kapsamında bir zamanlar Bağırsak Deresi olarak bilinen ve Denizli Belediyesi’nin projesiyle dev borular döşenerek kapalı sistem kanalizasyon hattı oluşturulan alan park düzenlemesiyle bambaşka bir görünüme kavuşturuluyor. Bu arada ekipler, yol yapımının da sonuna geldi. Yolların, projeye uygun olarak genişletilmesi amacıyla iş makineleri yoğun bir şekilde çalışıyor. Diğer çalışmalarda ise TOKİ 1. Etap, 2. Etap ve 940 konutun yer aldığı alanda çevre düzenlemeleri yapılıyor.

   -EGENİN EN BÜYÜK PARKI-

   Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan da, söz konusu park hakkında bilgi verdi. Akvadi Projesi’yle Denizli’de vadi projelerine başlandığını ifade eden Başkan Zolan, şunları dile getirdi:
‘Denizli’nin en büyük parkını bu bölgede yapacağımızı söylemiştik. Akvadi aynı zamanda Türkiye’nin sayılı Ege’nin ise en büyük parkı olacak. Bu bölge bilindiği üzere çocukların açıkta akan kanalizasyon sularında oynadığı, cenazelerin yol olmadığı için sırtlarda taşındığı, gelin olarak gelen kızların gelinliğiyle eve giremediği darlıkta, düzensiz bir yapılaşmanın olduğu alandı. Önceki Belediye Başkanımız, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin girişimleriyle bu bölgede büyük bir proje hayata geçirildi. Önce, 3000 konut yapıldı şimdi de Ege’nin en güzel parkı burada inşa ediliyor. Ak Vadi Parkı, Denizli’nin 10 yılda nereden nereye geldiğini en canlı örneğiyle ortaya koyacak. Park, Çamlık Parkı’nın 2 katı büyüklüğündeki bir alanı kapsıyor. Buradaki vatandaşlarımızın yeşil alan ihtiyaçlarını karşılayacak olan parkımız, Denizlimize hitap edecek.’   -AKVADİ PROJESİ-

   Öncesinde Bağırsak Deresi olarak geçen alan, Akvadi Parkı düzenlemesi olarak tamamlanma aşamasına geldi. Bu bölge Denizli’nin en prestijli yeri haline dönüşecek. Akvadi, 700 dönüm alanıyla İncilipınar’ın 3 katı büyüklüğünde bir vadidir. Bu alan yemyeşil olacak. İçinde sosyal alanlar, su oyunları, spor alanlarının, oyun gruplarının olduğu, bölge haline gelecek. Yaklaşık 3000 TOKİ konutunun ortasında yer alacak park, vadi düzenleme şekliyle de Denizli’nin ilkleri arasında yer alıyor. Bu alan, dinlenmek isteyenlerin, spor yapmak isteyenlerin, ciğerlerine kadar temiz hava solumak isteyenlerin ilk adresi olacak. Parkta 2 tane futbol sahası, 2 halı saha var. Akvadi, dereleri, su oyunlarıyla, şelaleleriyle bizlere eşsiz zaman geçireceğimiz mekanlar olarak karşımıza çıkacak.

   -12,5 METRE DERİNE ALT YAPI-

   Denizli Belediyesi, Akvadi Projesi kapsamında Dokuzkavaklar, Fatih, Karşıyaka ve Aktepe Mahallerinin yağmur suyundan kaynaklanan sıkıntılarını ortadan kaldırdı.
Akvadi başlangıcında zeminden 12,5 metre derine inilerek daha önce kot farkından dolayı küçük bir yağmurda bile olumsuz etkilenen bölgeler için yağmursuyu hattı oluşturuldu. Dev borularla söz konusu mahallelerden gelen yağmur suları sorun olmaktan çıkarılıp kapalı sisteme alındı. 
   Başkan Zolan, kent merkezinden başlayarak altyapı konusunda sıkıntı yaşayan bir çok mahallede sorunun çözüldüğünü ifade ederek, şöyle dedi:
''Geçmişte yaşanan sıkıntılar kentin bir çok bölgesinde yaptığımız yatırımlar sayesinde artık yaşanmıyor. Kentin büyük bölümünün yağışlarda yaşadığı sıkıntıları çözen bir yerel yönetim anlayışına sahibiz. Kentin farklı noktalarında yatırımlarımızı sürdürürken Deliktaş, Anafartalar, Dokuzkavaklar, Fatih, Karşıyaka ve Aktepe Mahallerinin yağmur suyundan kaynaklanan sıkıntılarını ortadan kaldırmak için yerin 12,5 metre altına indik. Kot farkını ortadan kaldırmak için bu derinlikte hattı götürdük. Denizli'de kullanılmış en büyük borular titiz bir çalışma ile yerleştirildi. Ayrıca Akvadi Parkı'nın hemen altına 3x3 m ebatlarında uzunluğu 1,5 kilometreyi bulan bir menfez inşa edildi. Neredeyse bir otomobilin sığabileceği bu dev borularla bu bölgelerde yağmur suyundan kaynaklı sıkıntılar yaşanmayacak" dedi.