Ana Sayfa Projelerimiz Devam Eden Projeler Hedef kültür ve sanat alanında da güçlü bir Denizli

Hedef kültür ve sanat alanında da güçlü bir Denizli

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin isminin verildiği ve Ege'nin en büyüğü olacak kongre ve kültür merkezinin inşaatında incelemelerde bulundu. Başkan Zolan, " Pek çok alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da Denizli'yi bölgenin en güçlü şehri haline getirmek istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için attığımız en büyük adım ise Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi olacak" dedi.
Gerçekleştirdiği kentsel yatırımlar, sosyal projeler ve uygulamalar ile Türkiye’de adından en çok söz ettiren Denizli Belediyesi'nin en iddalı projelerinden biri olan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin isminin verildiği kongre ve kültür merkezinin inşası büyük bir hızla devam ediyor. Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi tamamlandığında Ege'nin en büyüğü olacak.
Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi inşaat alanını gezen ve çalışmalar hakkında bilgi alan Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, " Pek çok alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da Denizli'yi bölgenin en güçlü şehri haline getirmek istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için attığımız en büyük adım ise Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi olacak" dedi.
Ege Bölgesi'nin En Büyüğü
Denizli Belediyesi’nin altyapı ve üstyapı projelerinden, çevre projelerine toplumun farklı kesimlerini içine alan sosyal projelere kadar birçok konuda ilklere imza attığını ve Türkiye'de adından en çok söz ettiren belediye olduğunu dile getiren Başkan Zolan, " Denizlimiz her alanda altyapısıyla üst yapısıyla köprülü kavşaklarıyla parklarıyla spor alanlarıyla pazar yerleriyle gerçekten modern bir şehir haline geldi. Yine aynı şekilde kültür ve sanat alanında da aynı noktaya gelmesi gerekiyordu. Bununla ilgili yaklaşık 3 yıl önce başlatmış olduğumuz çalışmalarımız artık inşaata dönüştü. İnşaatımız hızlı bir şekilde ilerliyor. Burası Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Ege Bölgesi'nin de en büyük ve en güzel kültür merkezi olacak. Burada 500, 1000 ve 2000 kişilik salonlar olacak. Bunların yanı sıra planetaryum diye adlandırılan gezegen evi olacak. Çocuklarımız artık uzay derslerini, gezegenleri bu yapının içerisinde izleyebilecekler ve öğrenecekler. Yaklaşık 550 araçlık bir otoparkın yer aldığı merkezde çok amaçlı salonlarımız olacak. Aynı anda birden fazla büyük etkinliğin yapılabileceği kongre ve kültür merkezimiz sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelerin ilk adresi olacak" dedi.

Türkiye’nin En Prestijli Projelerinden Biri
Sosyal etkinliklerin, kültür ve sanat aktivitelerinin gerçekleştirileceği Kongre ve Kültür Merkezi’nin Denizli’nin önemli bir ihtiyacını gidereceğini dile getiren Başkan Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü: " Bu merkezimizin adını da 2004 yılından bu yana Denizlimize hizmet etmiş olan Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci'nin adını verdik. İnşallah inşaatımız son hızıyla devam edecek ve bittiğinde kültür ve sanat alanında Denizlimiz bölgenin en güçlü şehri haline gelecek. Kültür ve sanat alanında fiziki anlamda bir sıkıntı yaşanmayacak. Bizim sanat alanında spor alanında birçok etkinliklerimiz var ama en büyük sıkıntımız salon konusunda. Bu kongre ve kültür merkezi ile insanlara yürüme mesafesinde çok rahat ulaşabileceği ve aynı anda birçok etkinliğin yapılabildiği birçok fonksiyonu içinde barındıran Denizli'nin en büyük salonu burada olacak. İnşallah Denizli hak etiğini alacak Çok hızlı ve güçlü bir şekilde en kısa zamanda insanımızın vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız."

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi
Denizli Belediyesi’nin yapımına başladığı Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi 25 bin m2 alana sahip olacak. Merkezin 14 bin m2 oturma alanı bulunuyor. Büyük bir bölümü de zemin altında olacak. Burada, 2000 kişilik, 1000 kişilik ve 500 kişilik konser, oyun ve toplantı salonları var. Her türlü gösterim için tasarlandı. Teknik ve mekanik her türlü detay düşünüldü. Bunun yanında sergi salonları, daha küçük çaplı toplantı ve prova alanı olacak. Buna ek olarak çocuk oyun alanları, nikah salonları ve annelerin bebeklerini emzireceği küçük odalar da yer alıyor. Çocukların uzayla ilgili merak ettiklerini öğrenebilmeleri ve yeni bilgiler edinebilmeleri için uzay gösteriminin yapıldığı bir de salon olacak. Merkez, aynı zamanda engellilerimizin hassasiyetleri de düşünülerek projelendirildi. Bu arada salonların akustiğinde Ege Üniversitesi’nden konunun uzmanları ve Kültür Bakanlığı uzmanlarından görüş alış verişinde bulunuldu. Ege Üniversitesi’nde uzman hocalardan teknik bilgi alındı. Salonların akustiği bu doğrultuda düzenlendi. Konser esnasında hareketli olması için sahne altında sağa sola hareket edebilen kendi etrafında da dönebilen bir yapısı var. 2 bin kişilik salonun alt bölümünde ise prova salonları bulunuyor. Sahne alacak sanatçılar ya da tiyatro grupları burada provalarını yapabilecek. Projenin ekonomik ömrü ise 300 yıla kadar uzanabilecek. Çağın tüm gereklerini içinde barındıracak. İçinde otopark da yer alacak.