Ana Sayfa Projelerimiz Devam Eden Projeler Yayla turizminin yeni adresi Denizli olacak

Yayla turizminin yeni adresi Denizli olacak

Sahil turizmi dışındaki tüm turizm çeşitlerini kentin farklı bölgelerinde barındıran Denizli, Büyükşehir Belediyesi'nin kompleks projesiyle yayla turizminin de merkezi olacak. Denizli'yi yayla turizminde marka yapacak proje kapsamında, bir tarafta teleferik inşaatı hızla sürerken diğer tarafta konaklama ve hizmetler için yapılacak tesis çalışmaları devam ediyor.
Beyaz cennet Pamukkale'si, 19 antik kenti, termal zenginlikleri, sağlık, doğa, tarih, mağara, inanç ve kültür turizmi ile sektörde Türkiye'nin parmakla gösterilen kenti olan Denizli, Büyükşehir Belediyesi'nin projeleriyle bir yandan ikinci beyaz cennet olma yolunda hızla ilerleyen Bozdağ ile kış turizminden de yeteri kadar pay almak için çabalarken, diğer yandan yayla turizminin de merkezi olmak için çalışıyor. Yılda yaklaşık 2 milyon turist çeken Denizli, alternatif turizm kaynaklarını artırmak için farklı projeler geliştirirken, teleferik ve Zeytin Yaylası Turizme Kazandırılıyor projeleri bir arada yürütülüyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin kısa süre önce inşaatına başladığı teleferik projesinde, başlangıç istasyonu tamamlanırken, tesisin çatı montajına hazır hale getirildiği ifade edildi. Bağbaşı mevkiinde başlayıp Zeytin Yaylası'nda son bulacak olan teleferik inşaatı kapsamında, başlangıç istasyonunu inşaatının bitirildiği, çatı ve montajına da başlamaya hazır hale getirildiği belirtildi. Dokuz direkten oluşan hattın 1, 2, 3, 7, 8, 9'uncusunun beton ve inşaat işlerinin tamamlandığı, ayrıca üst istasyonun da inşaat ve beton işlerinin bitmek üzere olduğu kaydedildi. Montajı yapılacak olan teleferik malzemelerinin ise sevkiyatının büyük çoğunluğunun bitirildiği ifade edildi.

Zeytin Yaylası'nda inceleme

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın da (GEKA) 2013 Yılı Proje Teklif Çağrısı, Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında desteklediği, "Zeytin Yaylası Turizme Kazandırılıyor Projesi”nde ise Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve DESKİ yetkilileri ile GEKA ve ihaleyi alan firma temsilcileri alanda inceleme gezisi gerçekleştirdi. "Zeytin Yaylası Turizme Kazandırılıyor Projesi"nin kentin alternatif turizm potansiyelinin ortaya çıkaracağı kaydedilirken, bölgenin doğal mesire ve piknik alanı olarak son derece elverişli olduğu belirtildi. Proje kapsamında, bölgenin doğal yapısına uygun olarak; tek kişilik ve aile tipi çadırlar, 30 adet bungalov, 10 adet yöresel ürün sergi-satış yerleri, 3 adet büfe, 2 adet kır lokantası ve 1 adet kır kahvesi, bay-bayan ve engelli tuvaletler ile yönetim binası yapımının gerçekleştirileceği bildirildi. Proje tamamlandığında ise Zeytin Yaylası'nın Denizli'de yayla turizmi ve konaklama imkanına sahip ilk yayla olacağı belirtildi.

Yazın serinliğin, kışın ise karın keyfi yaşanacak

Teleferik ve Zeytin Yaylası düzenlemesinin tamamlanmasının ardından yayla turizminin imkanlarından faydalanmak isteyen Denizlililer ile yerli ve yabancı turistler, Bağbaşı Mevkii'nden hareket edecek teleferiğe binerek, kentin eşsiz manzarası eşliğinde bin 400 metre rakımdaki Zeytin Yaylası'na çıkacak. Yaklaşık 1,7 kilometre boyunca yolculuk edecek konuklar yazın kavurucu sıcaklığında yaylanın serin havasını hissedecek. Yaylada kendilerine hizmet edecek tesislerde gönüllerince vakit geçirebilme imkanına kavuşacak olan Denizli halkı ve turistler, bungalov evlerde ya da çadırlarda kalma imkanına sahip olacak. Bunlar için ise su, elektrik ve arıtma tesisleri yapılacak. Vatandaşlar kışın ise yaylada beyaz örtünün keyfini çıkartacak.

Alternatif turizm yatırımları artacak

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, turizm açısından son derece zengin olan Denizli'deki alternatif turizm kaynaklarına ayrı bir önem verdiklerini söyledi. Son yıllarda başta alternatif turizm olmak üzere sektöre yapılan yatırımların ortada olduğuna dikkat çeken Başkan Zolan, "Denizli ne kadar sanayi ve tarım kenti olarak gözükse de elindeki zengin kaynaklar ile gelecekte turizmde de lider olacaktır. Dünyada tek olan Pamukkale ve Laodikya gibi binlerce yıllık geçmişi bulunan değerlerimizin yanında kış turizmi, yayla turizmi gibi alternatif turizm kaynaklarını da değerlendirerek bu sektörden kentimizin daha çok pay alması için çabalıyoruz. Bunun için büyükşehirin her türlü imkanını seferber etmeye hazırız" dedi. Teleferik ve Zeytin Yaylası projesinin bir kompleks olacağını ifade eden Başkan Zolan, "Teleferik ile Zeytin Yaylası'na ulaşan ziyaretçilerimiz çadırlı ve bungalovlu kamp alanlarında doğanın keyfini çıkaracak. Yazın bu yaylanın serinliğini hissedecek olan insanlarımız kışın aynı bölgede karın tadını çıkaracak" diye konuştu.