Ana Sayfa Kültür Sanat Festivaller Denizli`de Türkçe Vizyon Festivali Coşkusu

Denizli`de Türkçe Vizyon Festivali Coşkusu

Denizli Valiliği, Denizli Belediyesi ve TRT işbirliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Türkçevizyon Uluslararası Türkçe Müzik Festivali, başladı. Festival, TRT radyolarından dünyanın dört bir tarafına canlı olarak sunuldu.

    Ziya Tıkıroğlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaki festivale, Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar eşiyle birlikte katıldı. Yüzlerce kişi de erkenden festival alanına geldi.

    TRT radyolarından canlı yayınlanan program 2 bölümden oluştu. Birinci bölümde Altuğ Diler, Kubilay Ceran ve Tuğberk Evren'in yapımcılığını üstlendiği Derya Kaya’nın da sunuculuğunu yaptığı Akşam Ola programı yer aldı. Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, sunucu Kaya’nın sorularını cevaplandırarak canlı yayına katıldı.

    Festival hakkında bilgi veren Çınar, ‘Tükçe’nin doğru kullanımı ve başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere diğer ülkelerde de kullanımını yaygınlaştırılması amacıyla festival düzenlendi. Bu amaca ne kadar katkı koyabilirsek o kadar iyi iş yapmış oluruz. ABD, Belçika, Afrika’dan bile festivale katılanlar var. Festivalin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim’ dedi. Sunucu Derya Kaya da, Denizli Belediyesi’nin Tükçe’ye verdiği önemi dünyanın dört bir tarafındaki TRT dinleyicilerine anlattı. Kaya, belediyenin Tükçevizyon Festivali’yle 3 uluslararası festivale ev sahipliği yaptığını da dinleyicilerle paylaştı. Bu arada dünyanın farklı ülkelerinden vatandaşlar programa mail aracılıyla katılıp görüşlerini bildirdi. ABD’den, Almanya’dan, Kanada’dan, Hollanda’dan ve yurdun her köşesinden festivalde olmayı isteyen vatandaşlar çıktı.

     Selvi Karakoç'un sunduğu programın 2. bölümünde ise ünlü sanatçı Zeliha Sunal ve ardından TRT sanatçılarından Ceylan Köse, Müzikare orkestrası eşliğinde biribirinden güzel eserleri seslendirdi. Bu bölüm de yine TRT aracılığıyla canlı sunuldu. Sunal son albümünde yer alan şarkıları söyledi. Bu arada yüzlerce seyirci Sunal’ın parçalarına eşlik etti. Daha sonra TRT sanatçılarından Ceylan Köse sahne alarak son döneme damgasını vuran eserleri seslendirdi. Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, program sonrası sanatçılara ve sunucuya çiçek sundu.