Ana Sayfa Kültür Sanat Festivaller 25. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali`ne Doğru

25. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali`ne Doğru

Denizli Belediyesi’nin bu yıl 25. sini düzenleyeceği Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali’ne başvurular tamamlandı. Festivale, 8’i yabancı olmak üzere 46 grup başvuru yaptı.

     Denizli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize edeceği 25. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, 25 Mayıs 2009/Pazartesi günü başlayacak ve 5 gün sürecek.

     Müdürlük, festival öncesi hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda, yerli ve yabancı grupların başvuruları kabul edildi. Buna göre, KKTC, Romanya, Moldavya, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Kosova ve Hollanda’dan da kardeş şehir Almelo’dan 8 tiyatro grubu başvuru yaptı. Gruplarda 130 oyuncu yer alıyor. Ülke içinden ise Kocaeli, İzmir, Didim, İstanbul, Bursa, Mersin, Ankara, Eskişehir, Adana, Antalya, Isparta, Muğla ve Hatay’dan oluşan 38 grup başvuru yaptı.

     Denizli Belediyesi’nin ev sahipliğini yapacağı festivalde, Denizli’den ise 2 grup başvuruda bulundu. Gruplarda ise 450 tiyatro oyuncusu yer alıyor. Böylece, festival hazırlılarının ilk aşaması tamamlandı. Bundan sonraki aşamada ise müdürlük seçici komisyon oluşturacak. Söz konusu komisyon, festivale katılacak grupları belirleyecek.

    Denizli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hayrettin Duran, festival hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Festivallerin kentin tanıtımına önemli katkı sağladığına dikkat çeken Duran, ‘24 yıldır kesintisiz festivali düzenliyoruz. Bu yıl çeyrek asıra ulaştık. Festivalimiz bu yıl diğerlerinden daha kapsamlı olacak. Çeyrek asıra yakışan bir festival sunacağız. Amacımız, kültürlerin kaynaşmasına katkı sunmaktır. Kentimize gelen misafirlerimizi de, gönüllü Denizli elçisi yapabilirsek kendimizi başarılı sayacağız. Festivale katılacak gruplara şimdiden başarılar diliyorum’ dedi.