Ana Sayfa Kültür Sanat Festivaller Denizli Festivaller Başkenti Oluyor

Denizli Festivaller Başkenti Oluyor

Denizli Belediyesi, Denizli’nin tanıtımına önemli katkı sağlayacak yeni bir festival için harekete geçti. Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali için önemli bir adım atıldı.

     Denizli Belediyesi, sanatın her alanına verdiği desteğini artırarak devam ettiriyor. Her yıl ücretsiz sanatseverlerin beğenisine sunulan onlarca konser, tiyatro oyunları, sergi ve koro konserleri gibi sanat etkinliklerine yenileri ekleniyor.

     Bu yılda, Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali’nin ilki gerçekleşerek Tükçe’nin gelişmesine önemli katkı sağlanacak. Festivalle, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelecek gruplarla, gençler başta olmak üzere dinleyicilere, pop-rock, hiphop gibi çeşitli türden müzikseverleri bir araya getirmek, Türkçe müzik yapmaya özendirmek Türkçe’ye yaygınlık kazandırmak ve ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak hedefleniyor. Gruplar, kendi ülkelerinin müziklerini Türkçe olarak seslendirecek.

     Denizli, gerek Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali gerek Uluslararası Halk Dansları Festivali’nin düzenlenmesine ek olarak Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali’nin de gerçekleşmeye başlamasıyla festivaller başkenti olma yolunda önemli yol alacak.

      Denizli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, söz konusu festivalin düzenlenebilmesi ve geleneksel hale getirilmesi amacıyla konuyu Denizli Belediye Meclisi’ne taşıdı. Meclis Mayıs ayı oturumunda ilgili gündem maddesi ele aldı. Meclis, Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali’nin hayata geçmesi amacıyla TRT ve Denizli Belediyesi arasında düzenlenecek protokol için belediye adına başkan Zeybekci’ye yetki verilmesini görüştü. Gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

     Buna göre Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali 26-27 Haziran 2009 tarihlerinde Pamukkale’de yapılacak. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü ve Denizli Valiliği de festivale destek verecek. Festival, TRT ekranlarından canlı olarak tüm dünyanın izlenimine sunulacak.