Ana Sayfa Kültür Sanat Festivaller Denizli Festivalle Coşuyor

Denizli Festivalle Coşuyor

Denizli Belediyesi’nin bu yıl 25.sini düzenlediği Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, başladı. 7’si yabancı 15 tiyatro grubunun yer aldığı festival, renkli görüntülere sahne oluyor.

      Festival, Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı. Denizli Belediye Başkan Yadımcısı Şamil Çınar ve tiyatro oyuncuları burada anıta çelenk bıraktı. Daha sonra Denizli Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, grup temsilcilerini kabul ederek bir süre görüştü.

     Ardından valilik önünden Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’na kadar kortej yürüyüşü düzenlendi. Oyuncular, kostümleriyle korteje katılınca renkli görüntüler yaşandı. Bu arada bazı gruplar da, oyunlarından kısa kesitleri sunarak vatandaşları festivale davet etti. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüş Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda son buldu. Grupların buradaki festival çadırına gelmesiyle coşku doruğa ulaştı.

    Festivalde yer alan tiyatrocular, çadırda uzun süre oynayıp gönüllerince eğlenirken grup temsilcileri ise Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’yi ziyaret etti. Başkan Zeybekci, tüm grup temsilcisiyle ayrı ayrı ilgilenerek, festivale renk kattıkları ve gönüllü kültür elçiliği yaptıkları için teşekkür etti.

    -İLK OYUN KOSOVA’DAN-

    25. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali’nde, Kosova Yeşeren Kabera Tiyatrosu Hap Şurup Hapşu oyunuyla izleyicilerle buluştu. Belediye Sanat Merkezi’ndeki oyuna, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

     Denizli Vali Yardımcısı Abdullah Acar, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, eşi Ayşen Zeybekci ve çok sayıda protokol üyesi de oyunu izlemeye gelenler arasında yerini aldı. Oyun öncesi festivalin çeyrek asırdır kesintisiz halkla buluşmasında önemli katkı sağlayan dönemin belediye başkanı Ziya Tıkıroğlu başta olmak üzere emeği geçenlere plaket verildi. Oyunda ise amatör oyuncular ne kadar yetenekli olduklarını gösterdi. Hem güldüren hem düşündüren oyun, tiyatro severlerden büyük beğeni aldı. Başkan Zeybekci, oyun sonrası Kosova Grup temsilcisine çiçek sundu. Festivalde yer alan tüm gruplar, ilk günkü etkinliklerin ardından Çamlık Park’taki kokteylle katılarak günün yorgunluğunu attı.