Ana Sayfa Belediyemiz Ödüllerimiz En Çevreci Belediye

En Çevreci Belediye

Türkiye’nin ‘en çevreci belediyesi’ seçilen Denizli Belediyesi’nde, yeni hedef belli oldu. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 2947 belediye arasından 1. seçtiği Denizli Belediyesi, yeni hedefini Denizli’yi dünyanın en çevreci, en güzel ve en çağdaş kenti yapmak olarak belirledi.

     Denizli Belediyesi’nin, tüm il, ilçe ve belde belediyeleri arasından sıyrılıp Türkiye’nin En Çevreci Belediye ödülünü kazanmasının yankıları sürüyor.

     Çeşitli sivil toplum kuruluşu, oda, dernek ve kamu kurumlarından olumlu tepkiler de gelmeye devam ediyor. Birçok kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, En Çevreci Belediye sınırları içinde yaşamaktan duyduğu memnuniyeti, gerek mesaj ve gerekse çeşitli şekilde her fırsatta dile getiriyor. Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci de, bu ödülle birlikte Denizli’de başarı çıtasının birkaç basamak daha yükseltildiğini ve başarılması gereken yeni yeni hedeflerin belirlendiğini söyledi.

     -TÜRKİYE’NİN İNCİSİ DENİZLİ-

     Denizli’nin Ege Bölgesi’yle sınırlı kalmayıp Türkiye’nin en güzel, çevresiyle barışık, parmakla gösterilen bir şehir haline geldiğini kaydeden başkan Zeybekci, şöyle dedi: ‘Denizlimizin çevreci olduğu da bu ödülle tescillendi. Artık Denizli Türkiye’nin bir incisidir. Türkiye’nin dört bir yanından çevre konusunda yaptığımız başarılı projelerimizi görmeye gelenler var. Bakanlığa da bize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bu bizim için yeni çıtadır. Hedefimiz, Avrupa ve dünyada da bir numara olmak ve Dünya Sağlık Örgütü’nün tüm kriterlerini taşıyan Denizli’yi ortaya çıkarmaktır. Bu hedefe de vatandaşlarımızın desteğini sürdürmesiyle kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyorum’ dedi.

    -DENİZLİ NEDEN EN ÇEVRECİ-

    Denizli Belediyesi, kentte uygulanan projelerin tamamında çevre hassasiyetini gözetti.

    Katı Atık Bertaraf Tesisleri, Atık Su Arıtma Tesisi, toplu konut alanlar, yeşil alanlar, parklar, bahçeler, ormanlarla gibi birçok proje de doğayı ve çevreyi koruyan uygulamalar tercih edildi. Okullarda, sokaklarda, kahvelerde çevre konusunda yüzlerce toplantı düzenlendi.

    Hedef kitle seçilen çocuklar, küçük yaşta çevre bilinciyle donatılırken büyüklere de örnek olmaya başladı. Kentin her köşesi düzenli ve periyodik olarak hergün temizlenirken hastalığa yol açan milyonlarca etken zarar bile vermeden ortadan kaldırıldı. Projelere halkın da destek vermesiyle neredeyse bir tek izmarit sokaklarda görünmez oldu. Üzerinde çevre hassasiyetini konu alan sloganlar bulunan yüz binlerce tişört çocuklara dağıtıldı. Kentteki tüm ev hanımlarına üzerinde su tasarrufunu konu alan yazılar bulunan bulaşık önlüğü verildi.

     Su acil eylem planı başarıyla yürütülerek 7’den 70’e herkes gönüllü çevreci oldu. Boşa akan ve damlaya damlaya yok olan geleceğimiz, bu planlamalarla kurtulacak. Yüz binlerce fidan toprakla buluşarak kentin çevresi değişti. Toplu konutlarda ve fabrikalarda doğalgaz kullanımıyla hava kirliliğinin önüne geçildi. Atıkların ayrıştırılması çalışmasıyla çevreye verilen zarar en aza indirildi. Daha önce ayrıştırılmadan katı atık tesislerine atılan atıklar, artık ekonomiye kazandırılmış oldu. Böylece hem katı atık tesisinin ömrü uzatıldı hem de çevreye verilen zararın önüne geçildi.

     Denizli Belediyesi’nin çevre konusundaki hassasiyetlerine en büyük destek kadın, gençlik ve çocuk meclislerinden geldi. Kadın Meclisi naylon poşet kullanımının azaltılması yerine ise bez torba kullanılmasına yönelik projeyi uygularken, gençlik meclisi kent ormanlarını düzenli şekilde temizledi. Binlerce çocuk ise binlerce fidan dikerek herkese örnek oldu. Çevre konusunda en büyük proje ise 100 yıl sorun yaşanmayacak şekilde yapımı devam eden dev alt yapı hamlesiydi. Küresel ısınmanın yaşandığı son yıllarda yüzde 50’lere varan içme suyundaki kayıp kaçak oranı ise en aza indirilmeye çalışılıyor.

    Denizli Belediyesi’nin en çevreci belediye seçilmesindeki bazı kriterler bu şekildeydi. Çevre ve Orman Bakanlığı da bu kriterleri değerlendirerek Denizli’ye hak ettiğini verdi. Şimdi ise hedef dünyanın en çevreci belediyeleri arasında yer almak olarak belirlendi.