Ana Sayfa Kültür Sanat Tiyatro Gösterileri İstiklal Marşı Kabulünün 86. Yılı

İstiklal Marşı Kabulünün 86. Yılı

Denizli Belediyesi, İstiklal Marşı’nın kabulünün 86. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’un anısına, anma programı düzenledi. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’ndaki anma programına, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Denizli Vali yardımcılarından Muhsin Çatmadım ve Halil İbrahim Ertekin ile çok sayıda vatandaş katıldı
Programda, İstiklal Marşı’nın kabulü canlandırılarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 1921yılında düzenlediği yarışma, seyircilere sunuldu. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için başlangıçta Mehmet Akif Ersoy’un katılmaması ve dönemin Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine ödülsüz olmak şartıyla yarışmaya katılması izleyiciye aktarıldı. Programda, 12 Mart 1921 günü büyük çoğunlukla TBMM'nce İstiklâl Marşı kabul edilmesi, izleyicileri duygu dolu anlar yaşattı.
Denizli Belediyesi Çocuk Korusu da, programda yer alarak kahramanlık türkülerini ve marşlarını izleyicilere söyledi.
Programın 2. bölümünde ise emekli öğretmen Vahap Akbaş, İnsan ve Aydın Mehmet Akif’ten Çizgiler adını verdiği konferansı sundu. Akbaş, konferansta Ersoy’un bilinen ve bilinmeyen yönlerini izleyiciye aktardı.
Denizli Belediye Başkanı Zeybekci, konferans sonrası Akbaş’a çiçek verdi. Akbaş’da Mehmet Akif Ersoy’un hayatını konu alan kitabını sundu.