Ana Sayfa Projelerimiz Eğitim Destek Büyükşehir geçmiş ve geleceği buluşturuyor

Büyükşehir geçmiş ve geleceği buluşturuyor

Çocuklar Denizli'nin gerçek kahramanlarını öğreniyor...Fatma Yıldız, Servergazi, Mehmet Gazi, Merkez Efendi, Müftü Ahmet Hulusi Efendi, Ahi Sinan, Ahi Tuman ve Özay Gönlüm çizgi romanları ile Denizli'nin kahramanlarını çocuklara öğreten Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu kez Türk büyüklerinden "Denizli Valisi Sungur Bey, Denizli Beyi İnanç Bey ve Denizli Evliyası Şeyh Mehmet Şirvani"nin hayatlarını anlatan çizgi romanları çocuklarla buluşturuyor.
Denizli'nin tarihi Türk büyüklerinden olan Fatma Yıldız, Servergazi - Mehmet Gazi, Merkez Efendi, Müftü Ahmet Hulusi Efendi, Ahi Sinan, Ahi Tuman ve Özay Gönlüm'ün hayatlarını çizgi roman olarak hazırlayıp ilkokul öğrencilerine dağıtan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli'nin kahramanlarını gelecek nesillerin öğrenmesi için başlattığı çalışmayı yeni eserlerle süslüyor. Bu kapsamda, Denizli'nin Türk büyüklerini gelecek kuşakların tanımasını amaçlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi, ilkokul 3,4 ve 5'inci sınıflar için toplam 30 bin adet, "Denizli Valisi Sungur Bey", "Denizli Beyi İnanç Bey" ve "Denizli Evliyası Şeyh Mehmet Şirvani"nin hayatlarını anlatan çizgi roman hazırladı. Üç Türk büyüğünün hayatlarını anlatan eserlerin ilk dağıtım töreni Osman Özgür İlkokulu'nda yapıldı. Törene, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, davetliler, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

"Eğitime herkes destek vermeli"

Çocukların yoğun ilgisi ile karşılaşan Başkan Zolan, burada yaptığı konuşmada, eğitimin sadece bir kuruma bırakılmasının ve o yükü sadece bir kurumun yürütmesinin çok kolay olmadığını belirterek, eğitim için herkesin üzerine düşen vazifeyi yapması gerektiğini kaydetti. Herkesin eğitime destek vermesi gerektiğini vurgulayan Başkan Zolan, "Çünkü eğitim, ülkenin geleceği demek. Sizleri geleceğe hazırlamak, diğer ülkelerin çocuklarından daha önde, en azından eşit seviyede olmanız konusunda gayret sarf ediyoruz. Bugüne kadar her türlü fedakarlıkta bulunduk, bulunmaya da inşallah devam edeceğiz" dedi. Başkan Zolan, "Sizler bizim hedefe attığımız oklarsınız. Sizler bizlerden daha iyi olacaksınız, daha iyi imkanlarda, öğretmenlerimiz gösterdiği hedef doğrultusunda inşallah bizlerden daha iyi koşacaksınız. Hedefe sapasağlam ve donanımlı vaziyette ulaşacaksınız" diye konuştu.

"Örümcek Adam ve Batman hayali kahramanlar"

Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu hedefe doğru yürürken sizlerin her türlü değerlerle donanmanız lazım. Bu ülkenin, bu şehrin değerleriyle bilgilenmeniz lazım. Bu noktada bizlerde katkı sağlamak üzere; istiyoruz ki şehrimizdeki tüm değerleri, bugüne kadar bu şehre hizmet etmiş büyüklerimizi, kahramanlarımızı sizlere aktararak öğretmek. Geçmişimizi bilmeniz ve bu şehrin, bu ülkenin bedelinin ne olduğunu, kimler tarafından ödendiğini öğrenmek açısından çalışmalar yapıyoruz. Ülkemize ve bayrağımıza daha iyi sahip çıkabilmek noktasında, sizlere ışık olması, sizlere yol gösterici olması noktasında kahramanlarımızla, büyüklerimizle, ecdadımızla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bugüne kadar bir çok kültür yayınlarımız oldu. Sizlere bu yayınları ulaştırdık ve ulaştırmaya da devam edeceğiz." Geçmişte bu toprakları bize vatan eden, bu toprakların bugünlere ülke olarak gelmesini sağlayan çok değerli büyüklerimiz olduğunu ifade eden Başkan Zolan, "Bu büyüklerimizin hayatlarını, yapmış olduğu işleri sizlere aktaracağız. Sanal dünyada hayal kahramanlar var. Örümcek Adam, Batman gibi. Ama bunlar hayali kahramanlar gerçek kahraman değil sanal dünyanın yaratmış olduğu kahramanlar. Şunu bilin ki o kahramanlar bizim kahramanımız değil. Hem gerçek değil, hem de bizim kahramanımız değil. İşte bu eserlerdeki büyüklerimiz bizim kahramanlarımız, bizim ecdadımız, hem gerçek hem de bizim kahramanlarımız" dedi.

"Kahramanlarımızın peşinden gideceğiz"

"Büyüklerimizi, ecdadımızı, atalarımızı sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz" diyen Başkan Zolan, "Biz başka hayal aleminde, sanal dünyada yaratılan gerçek olmayan peşinde değil, gerçek kahramanların; başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu topraklara hizmet etmiş olan, 1071'de Malazgirt'te Anadolu'nun kapılarını açan Alparslan olmak üzere o günden bugüne kadar bu ülkeyi bizlere vatan olarak bırakmış olan çok değerli liderlerimizin, kahramanlarımızın peşinden gideceğiz. Denizlimizde de kahramanlarımız var. Bu şehri bize vatan eden başta Servergazi olmak üzere Hulusi Ahmet Efendiler var. Fedakarca bu ülkede, bu şehirde bizlerin yaşayabilmesi için canlarını ortaya koymuş ve ülkeyi bize emanet etmiş olan büyüklerimiz, ecdatlarımız. Büyüklerimizi, kahramanlarımızı, bu topraklara emek vermiş, kanını akıtmış, canını vererek şehit olmuş her türlü değerimizi büyüğümüzü öğreneceğiz, sahip çıkacağız. Bizim değerimiz bunlar diyeceğiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Zolan, öğrencilere Denizli Valisi Sungur Bey, Denizli Beyi İnanç Bey ve Denizli Evliyası Şeyh Mehmet Şirvani'nin hayatlarını anlatan çizgi romanları dağıttı.

Denizli Valisi Sungur Bey

1200’lü yıllarda Denizli’de doğmuştur. Asker olma hayali ile büyüyen Kara Sungur Selçuklular döneminde akıncı olarak görev aldı. Gösterdiği başarılar ve kahramanlıklar nedeniyle kendisine Denizli Valisi ve Kumandalığı unvanı verildi. Anadolu'nun Türkmenleşmesinde adı geçen önemli büyüklerimizdendir.

Denizli Beyi İnanç Bey

Türkmen beyliği olan İnançoğulları’nın kurucusudur. Dedesi Mehmet Bey ve babası Ali Bey, Ladik Beyliği'nin başında bulunmuşlardır. Dönemin manevi büyüklerinden Yatağan Baba ve Emirhan Hoca tarafından yetiştirilen İnanç Bey, kılıç, ok ve gürzü ustaca kullanması ile ünlüdür.

Denizli Evliyası Şeyh Mehmet Şirvani

18. yüzyıl sonlarında Azerbaycan’da doğmuştur. Hayatının büyük bir bölümü dolaştığı yörelerde İslamiyet'i halka anlatarak ve talebeler yetiştirerek geçirmiştir. Anadolu’daki İslamiyet anlayışına öncülük etmesi için Şeyh Şamil’in elçisi olarak Denizli’ye gönderilmiştir. Kendini Denizli halkının İslamiyet'i tanıması ve yetiştirdiği öğrencilerine adamıştır.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr