Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Denizli'de Cam Festivali Başlıyor

Denizli'de Cam Festivali Başlıyor

Denizli Belediyesi, Denizli'nin diğer kentlere örnek olacak yeni bir projeye imza atıyor. Türkiye'nin ilk ‘Cam Festivali’ olma özelliğindeki Denizli Cam Festivali, 6-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.
Festival, Denizli Belediyesi ve Karma Tasarım Atölyesi işbirliğiyle gerçekleşecek.
Festivale ayrıca, İsveç'ten Julie Anne Denton, İngiltere'den Sally Carver, Avustralya’dan Christian Arnold, Türkiye'den Doç. Dr. Mustafa Ağatekin ve cam sanatçısı Ahmet Özdeniz, konuk olarak davet edildi.
Festivalin ilk gününde sanatçılar gösteri sunacak. İzleyiciler cam boncuk yapımı denemesi aktivitesine katılacak. Çocuklar için yüz boyama ve cam şişe boyama aktiviteleri gerçekleştirilecek. İsveçli cam sanatçısı Julie Anne Denton ve Denizli Cam Genel Müdürü Mehmet Rabuş da festivalde bir konferans verecek.
İkinci gün, sanatçıların çalışmalarının yanı sıra, Anadolu Üniversitesi'nin farklı bir cam tekniği olan ‘patte de verre’ uygulaması gerçekleştirilecek. Cama dekor yapma, tanıtım filmleri gösterimi ve ateş dansçılarının gösterisi günün diğer etkinlikleri olacak. Avustralyalı cam sanatçısı Christian Arnold ve endüstri ürünleri tasarımcısı Oya Akman Şenocak'ın konuşmacı olarak katılacağı konferans günün bir başka etkinliği olacak.
Festivalin son gününde sanatçılar gösterilerini sürdürürken, camı çubukla çekip ebru yapma ve cam dekor çalışması gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Ağatekin ve Lucio Bubacco da konferansla cam sanatını anlatacaklar. Festival boyunca parçaları üretilecek olan cam heykelin de açılışı yapılacak.
-CAM SERGİSİ AÇILACAK-
Bu arada, festival dolayısıyla Ahmet Özdeniz, Camekan Atölyesi (Gamze Araz Eskinazi/Yasemin Sayınsoy), Christian Arnold, Ebru Susamcıoğlu Yücel, Yrd. Doç. Dr. Ekrem Kula, Emel Vardar, Erkin Saygı-Ruhcan Topaloğlu Cam Atölyesi, Araş. Gör. Esin Küçükbiçmen, Fatih Duruerk, Gaye Döşer, Heyacan Ural, İnci Karakaş, Julie Anne Denton, Köksal Türker, Lale Özer, Araş. Gör. Mehmet Aydın, Mehmet Kömürcü, Menekşe Bilgiç, Merve Yörükçü, Doç. Dr. Mustaf a Ağatekin, Ömür Duruerk, Özlem Ercan, Sally Carver, Semrin Korkmaz, Tülin Akgül, Yeşim Sanatçı ve Anadolu Üniversitesi Cam Bölümü öğrencilerinin eserlerinin yer alacağı ‘Cam Sergisi’ açılacak.
Denizli Cam ise sergiyi Çeşm-i Bülbül arşivinden seçkin parçalar ile renklendirecek.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr