Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Türkçevizyon Festivali Başlıyor

Türkçevizyon Festivali Başlıyor

Denizli Belediyesi, Denizli Valiliği ve TRT işbirliğiyle gerçekleşecek 'Türkçe Sözlü Müzik Festivali' 14 Haziran 2011 tarihinde başlayacak.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan ve 17 Haziran’a kadar devam edecek festivale, 20 ülkeden 100’e yakın sanatçı katılacak. Festival, TRT ekranlarından canlı olarak dünyanın dört bir köşesinde yayınlanacak. Festival,14 Haziran 2011 günü kortej yürüyüşü ile başlayacak ve 3 gün sürecek.
Çamlık Ofis'te festival programlarıyla ilgili toplantı düzenlendi. Toplantıya, Vali Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Osman Zolan ile TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanı ve Türkçevizyon TRT Festival Başkanı Süleyman Köksoy katıldı.
TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanı ve Türkçevizyon TRT Festival Başkanı Süleyman Köksoy, müziğin evrensel bir dil olduğunu söyleyerek, festival için birçok ülkeden istekler geldiğini, Türkçevizyon Festivalinin ilerleyen yıllarda Eurovizyon yarışması gibi bir yarışma olabileceğini de sözlerine ekledi.
Belediye Başkanı Osman Zolan da, Denizli’de birçok festival düzenlendiğini, festivallerden en önemlilerinden bir tanesinin Türkçevizyon Festivali olduğunu, önceki yıllarda olduğu gibi vatandaşlar için ücretsiz otobüs servisi yapılacağını ve 15 Haziran 2011 tarihinde final yapılacağını söyledi.
Vali Yavuz Erkmen ise Türkçe Sözlü Müzik Festivalinin artık geleneksel hale geldiğini belirterek, 'Bir olayı başlatmak kadar sürdürmek de önemlidir. Denizli bunu başarmış durumdadır. Denizli Belediyesi bu konuda yoğun gayret gösteriyor. Bu festivalde, ilimizin değişik yererlinde çeşitli etkinlikler olacak. Final niteliğinde olacak olan gece Pamukkale Antik Tiyatro’da olacak. Herkesin aklında kalacak, ses getirici gece olacağını tahmin ediyorum. Burada önemli olan Türkçemizi öne çıkartmak, Türkçemizin unutulmamasını sağlamak. Değişik ülkelerden gelen topluluklarla barış ve sevgi köprüsünün kurulmasıdır' dedi.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr