Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Türkçevizyon Devam Ediyor

Türkçevizyon Devam Ediyor

Denizli Belediyesi, Denizli Valiliği ve TRT işbirliğiyle bu yıl 3. düzenlenen Türkçe Sözlü Müzik Festivali, tüm hızıyla devam ediyor. 20 ülkeden 100'e yakın sanatçının katıldığı festival gruplarında, 2011 Eurovision birincisi Azeri şarkıcılar Elder ve Nigar bulunuyor.

    Festival, Denizli Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Makedonya, Kırım, Gagavuzya, Romanya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Yunanistan, Gürcistan, K.K.T.C., Bulgaristan, Filistin, Suriye, Başkurdistan, Tataristan ve Altay'dan (Doğu Türkistan) gelen ekiplerin kortej yürüyüşüyle başladı.
  
Festival grupları, kortej öncesi Denizli Valisi Yavuz Erkmen’i makamında ziyaret etti. Korteje, vali Erkmen, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanı ve Türkçevizyon TRT Festival Başkanı Süleyman Köksoy da katıldı.
  
Denizli Belediyesi’ne kadar devam eden kortej, renkli görüntülere sahne oldu. 2011 Eurovision Yarışmasında 1. olan ve yarışmada elinde Türk Bayrağı’nı sallayan Azeri grubun, kortej sonuna kadar Türk Bayrağını taşıması dikkat çekti. 
  
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, festival ekiplerini makamında kabul etti. Başkan Zolan, festivale katılan tüm grup üyelerine teşekkürlerini ifade ederek, ‘Amacımız Türkçe’mizi dünyanın dört bir tarafında yaygın bir dil haline getirmektir. Her birinizi burada en iyi şekilde ağırlayıp birer gönüllü Denizli elçisi yapmak istiyoruz. Bu yılki festivalimizde 2011 Eurovision birincisi Azeri şarkıcılar Elder ve Nigar da var. İnanıyorum ki buradan kültürler arası diyalogun gelişimine de katkı koymuş olacağız. Hepinize teşekkür ediyorum’ dedi.
  
Daha son Denizli Belediyesi bahçesinde kokteyl düzenlendi. Festivalin ilk günkü programı akşam TRT sanatçıların Çınar Meydanı’nda verdiği konserle devam etti. Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Yavuz Erkmen ve Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, gecenin ardından sanatçılara plaket takdim etti. Özellikle TRT Sanatçılarından Makbule Kaya’nın Denizli yöresine ait sunduğu eserler büyük beğeni toplantı.

 

 

 

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr