Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Festival Coşkusu Sona Erdi

Festival Coşkusu Sona Erdi

Denizli Belediyesi’nin bu yıl 28. sini düzenlediği Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, muhteşem gala programıyla sona erdi. Binlerce tiyatrosever, bir hafta süren festivalde tiyatroya doydu.
Denizli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği 28. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali bir hafta sürdü ve kent festival boyunca renkli görüntülere sahne oldu.
Festivale KKTC, Makedonya, Macaristan, Kazakistan ve İspanya-Litvanya, Belçika-Türkiye ortak yapımı 5’i yabancı, olmak üzere toplam 28 grup katılarak 38 oyun sergiledi. Denizli Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı ve Denizli’den 7 grubun yer aldığı festivalde, toplam 400 tiyatro oyuncusu rol aldı.
28. Uluslararası amatör tiyatro Festivali’nin Gala programı ise Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Galaya, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ile çok sayıda davetli ile tiyatroya gönül vermiş tiyatroseverler katıldı. Galada, Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları “Düğün Ya Da Davul” oyununu sergiledi. Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun özelliklerinden yararlanılarak, köy meydanından alınıp sahneye taşınan Düğün Yada Davul’da, Anadolu insanının gündelik yaşamı, gelenek ve görenekleri anlatılırken bir köyün sosyal yapısından yola çıkılarak hala günümüzde yaşanan eşitlik, özgürlük, kadın erkek ilişkileri ve evlilik sorunları gibi problemler güldüren ve düşündüren şekliyle izleyenlere aktarıldı.
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Milletvekili Mehmet Yüksel ile PAÜ Rektörü Prof. Dr. Bağcı gala sonundan oyunculara plaket verdi.
Başkan Zolan, gerçekten festivalin 28 yıldır kesintisiz sürdürülerek bu alanda büyük bir başarı sağlandığını kaydederek, ‘Türkiye’de benzeri olmayan şekilde 28 yıldır kesintisiz süren bir festivalin onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Her geçen gün daha da güzele ve daha da iyiye gidiyor. Sonuçta birçok mahallede, okulda, birçok salonda oyunlar oynandı. Dolu dolu geçti. 29.sunu daha da güzel şekilde kutlarız. Ben bu festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’ dedi.
Milletvekili Mehmet Yüksel de, tiyatronun insanın aynası olduğunu belirterek, ‘Tiyatro bizim aynamız. Toplumumuzun aynasıdır. Sanatçılarımız da bunu yaşatan insanlarımızdır. Huzurlarınızda onlara teşekkür ediyorum. Ödün vermeden sanatı yaşatabilmenin temeli amatördür. Bu sanatı yaşatmak için sahne tozu yutuyorlar ve sanat adına bu geleneğimizi sürdürüyorlar’ dedi.
Rektör Prof. Dr. Bağcı da, tiyatro sanatının yaşaması için mücadele eden oyunculara sonsuz teşekkürlerini sunduğunu ifade etti.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr