Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Festivalde Muhteşem Gala

Festivalde Muhteşem Gala

Denizli Belediyesi’nin, düzenlediği Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali’ne muhteşem gala programı damgasını vurdu. Atlı süvariler atlarıyla yaptıkları gösteride nefesleri keserken, izleyenler lazer, havai fişek ve ışık gösterileriyle unutulmayacakları festivale tanıklık etti.
   Denizli Belediyesi Spor Toto Spor Kompleksi’ndeki festivalin gala programına Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel, Bilal Uçar, Nurcan Dalbudak, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Yusuf Tekin, çok sayıda protokol üyeleri katıldı. Binlerce kişi festival programının izlemek üzere spor kompleksine akın etti.
   Festival coşkusunu yaşamak isteyenler, 5000 kişilik tribünü doldurunca binlerce kişi de alt bölümlerde festivali izledi. Bu arada, sık sık anonslar edilerek izleyenlerin güvenli bölgeye geçmesi, tel örgülerden uzak durması istendi. Bir o kadar kişi de evlerinden, apartmanlarından ve kompleks girişinde oyun alanını gören bölümden galayı seyretti.
   -DÜNYANIN DÖRT BİR KÖŞESİNDEN SEYREDİLDİ-
   Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Spor Oyunları Festivali’nin Gala programı, TRT ekranlarından canlı olarak yayınlandı. Böylece, festival coşkusu dünyanın öbür ucundaki TRT izleyenlerince seyredildi. Denizli ise farklı kültürlere ait farklı ülkelerin insanlarınca tanınmış oldu.
Canlı yayın programı yaklaşık 2 saat sürdü.
   Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, burada yaptığı konuşmada, festivalin Denizli açısından önemine işaret etti. Denizli’nin spor alanında da iddialı olduğunu kaydeden Başkan Zolan, ‘Denizli’deki tüm festivaller bizim için önemlidir ancak Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali ise ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü bu festivalle çocuklarlımıza, gençlerimize ata sporlarımızı öğretip onların nesiller boyu bilinmesine vesile oluyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz, hem ata sporlarını öğreniyor hem de spora olan ilgileri artıyor. Ben bu kompleksin yapılmasında emeği geçen Başta Denizli Milletvekilimiz Nihat Zeybekci ve Gençlik Spor Bakanımız Suat Kılıç’a şükranlarımız sunuyorum’ dedi.
   AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci de, kompleks yapımı için imzayı attığında gelecekte büyük festivaller düzenleneceği hayalini kurduğunu kaydederek, ‘Bugün o hayalimizin gerçeğe dönüştüğünü görüyoruz. Göreceksiniz Denizli’miz her alanda olduğu gibi spor alanında da bir numara olacak. Bugün gördüğümüz tablo bunun işaretlerini bize verdi. Ben hayallerimizin gerçeğe dönüşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’ dedi.
Denizli Valisi Abdülkadir Demir de, medeniyetler çatışmasının söylendiği son dönemlerde festivalin daha da anlamlı olduğunu kaydederek, ‘Bir yanda medeniyetler çatışması deniliyor bizde medeniyet ittifakı diyoruz. Denizli Belediye Başkanımız Osman Zolan başta olmak üzere festivale emek harcayanlar tüm dünyaya ittifakın sporla olabileceği gösterdi. Hepsine teşekkür ediyorum’ dedi.
   Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Yusuf Tekin de, projeyi ilk duyduğunda heyecanlandığını böyle büyük bir organizasyonun daha büyük şehirde yapılmasını düşündüğü kaydederek, ‘Düşüncelerimde yanıldığımı bu kalabalığı görünce anladım. İyi ki kompleksi Denizli’de yapılmasına karar vermişiz. Bu tablo dünyanın dört bir tarafına barış ve kardeşliği gösteriyor’ dedi.
   Daha sonra, 4 gün boyunca festivale katılanlar kortej yürüyüşüyle atlı cirit alanından geçti. Atlı süvarilerin, cirit takımının, sumocuların ve strongmenlerin ile diğer grupların geçişi büyük coşku yarattı. Denizli Belediye PAHOY Halk Dansları Grubu da Denizli yöresine ait çeşitli folklor oyunlarını sundu. Semazenlerin gösterileri ise büyük ilgi gördü. Yaklaşık 3 saat süren programda atlarla birçok gösteri düzenlendi. Her ülke atlılarının geçmişte yaşadıkları savaş tekniklerini savaş kıyafetleriyle sunmaları ise nefesleri kesti. Atlar koşarken atın üzerinde gösteriler yapan süvariler ise en büyük ilgiyi alarak alkışları topladı. Bu arada, festivalin sonunda düzenlenen lazer, ışık ve havai fişek gösterileri görülmeye değerdi. Gösteri birçok kişiye ‘hayatımda böyle güzel bir festival görmedim’ dedirtti. 
   Festival öncesinde ise gün boyu çeşitli yarışma programları vardı. Matrak Türkiye Şampiyonası, Şalvar Güreşi Şampiyonası, Kuşak Güreşi Şampiyonası, Aba Güreşi Şampiyonası, Aşırtmalı Aba Güreşi Şampiyonası, Sumo güreşi, Strongman gösterileri ve yağlı güreş oyunları programı izleyenlere keyif dolu anlar yaşattı. Bu arada sumocuların gösteri amaçlı çocuklarla sumo güreşi yapması herkesin beğenisini kazandı.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr