Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Türk Dünyası Nevruz Şenliği’ne davetlisiniz

Türk Dünyası Nevruz Şenliği’ne davetlisiniz

Denizli Belediyesi yine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. ‘Türk Dünyası Nevruz Şenliği’ ile bolluk ve bereketi müjdeleyen baharın gelişi muhteşem bir programla ile kutlanacak. Şenliğe tüm Denizlilileri davet eden Başkan Zolan, “ Denizli’nin tanıtımına da büyük katkısı olacak şölen ile baharın gelişini hep birlikte kutlayacağız” dedi.
Denizli yine muhteşem bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Denizli Belediyesi, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı, ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin ortaklaşa organize ettiği ‘Türk Dünyası Kültür Şenliği’ ile bolluk ve bereketi müjdeleyen baharın gelişi muhteşem bir program ile kutlanacak. 24 Mart 2012 Pazar günü saat 13:00’de Adalet Parkı’nda başlayacak ‘Türk Dünyası Kültür Şenliği’ne Kırgızistan, Özbekistan, Bosna Hersek, Irak Kerkük Türkmenleri, Gagavuz Yeri (Moldova), Kazakistan ve Çuvaşistan’dan gelen yaklaşık 100 kişilik sanatçı grubu dans ve müzik gösterileri ile renk katacak.

Adalet Parkı’nda gerçekleştirilecek şenliğe tüm Denizlilileri davet eden Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, “Yaşayan pek çok halk Nevruz'a kendi ulusal motiflerini vermiş, birlikte onu zenginleştirmiş, iyiliğin, aydınlığın simgesi olarak nitelendirmiştir. Nevruz, yaşama sevinci, huzur ve barış getiren bir bayramdır. Nevruz, Orta Asya'dan Balkanlara kadar uzanan coğrafyanın milli bayramıdır. Biz 'Gelin tanış olalım. İşi kolay kılalım: Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz' diyen Yunus'un çocuklarıyız. Biz sonuç itibariyle aynı ağacın dallarıyız. Belki kimimiz doğuda bir dal, kimimiz batıda olan bir dal. Belki o dalların birbirinden haberi yok ama o meyvelerin tadı aynı. Bu etkinliğin birbirimizi tanımamıza vesile olacağına inanıyorum. Bu güne kadar Denizli’nin tanıtımı için ulusal ve uluslar arası birçok organizasyona ev sahipliği yaptık. Denizli’de yıl içinde Uluslararası Halk Dansları Festivali, Türkçevizyon Uluslararası Türkçe Müzik Festivali, Denizli Cam Festivali, Merkez Efendi Geleneksel Tıp Festivali, Ege Aşıklar Bayramı, Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali ve Uluslararası Medeniyetler İttifakı Geleneksel Sporlar Festivali’ni gerçekleştiriyoruz. Bu etkinliklerin tamamını yaparken hem kentin kültür ve sanat hayatına katkı koymak hem de Denizli’nin tanıtımını sağlamak hedefindeyiz. Şimdi Türk Dünyası kültür gruplarının katılımı ile yine büyük bir organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Kültürlerin birbirini tanıması için bu önemli fırsatı değerlendirmeleri için tüm halkımızı Adalet Parkı’nda gerçekleştireceğimiz bu güzel organizasyona davet ediyorum. Bolluk ve bereketi müjdeleyen baharın gelişini, Nevruz Ateşi yakarak, geleneksel yemeklerimizi tadarak, demir döverek ve geleneksel ateşten atlama seremonisini gerçekleştirerek kutlayacağız. Çok uzaklardan gelen yaklaşık 100 kişilik sanatçı grubu dans ve müzik gösterileri ile renk katacak. Hepsi gösterileri izleyenlere keyifli dakikalar yaşatacak. Bu şenlikle tüm insanlık için sevgi, barış ve kardeşlik gibi değerlerin önemini bir kez daha hatırlamış olacağız. Tüm halkımızı bu muhteşem organizasyona bekliyoruz” dedi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr