Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller 29. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali Başladı

29. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali Başladı

Denizli Belediyesi’nin bu yıl 29.' sunu düzenlediği Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali başladı. Rusya’dan Karman Tiyatro Grubu’nun ‘Puzzles’ adlı oyunuyla Denizli’yi festival coşkusu sardı.
   Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organizasyonundaki 29. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali’ne yurt içi ve yurt dışından 18 grup katılıyor. Yurt dışı gruplarından Rusya Grubu, ilk oyunlarını Hasan Kasapoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde tiyatroya gönül verenlerin beğenisine sundu.
  Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Eşi Berrin Zolan, Denizli Vali Yardımcısı Abdullah Acar, Başkan Yardımcısı Şamil Çınar ile festivalde yer alan tiyatro oyuncuları ve tiyatro sanatına gönül vermiş çok sayıda vatandaş oyuna yoğun ilgi gösterdi.
  Başkan Zolan, açılışta yaptığı konuşmada tiyatroya gönül verenlere seslendi. Tiyatro ile insanları anlatmanın, festivalin ana teması olduğunu kaydeden Başkan Zolan, “İnşallah buradan alınması gereken mesajlar en etkili şekilde ortaya konulacaktır. 29 yıl önce bu ateşi yakıp bugüne kadar getiren, katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.
   İnşallah 30. ve 50.'sini de hep birlikte kutlayacağız. Tiyatro konusunda bayrağı önde taşıyan Denizlili tiyatro oyuncusu Tekin Akmansoy kısa süre önce aramızdan ayrıldı. Tiyatro Sanatçımız Tekin Akmansoy’un isminin yaşaması için bir projemize onun ismini verdik.Bu vesileyle tiyatro sanatına hizmet etmiş herkese sonsuz teşekkür ediyor, aramızdan ayrılanlara da Allah'tan rahmet diliyorum. İnşallah bu tiyatro yaşadıkça onlar da bizi izlemeye devam edecektir. Birçok ülkeden ve yurdumuzun çeşitli yerlerinden gelen 18 grubumuz var. Bir hafta boyunca bu güzellikleri hep beraber izleyeceğiz.”
   Daha sonra Rusya’dan Karman Tiyatro Grubu, festivalin ilk oyunu Puzzles’i izleyenlerin beğenisine sundu. Theatre Company Karman’ın yazdığı ve Yulıya Lunyova’nın yönettiği Puzzles oyununda, günümüz gençlerinin bilgisayara ne kadar bağımlı hale geldiği ve bilgisayarsız yapamadığı konusu işlendi. Oyun, aynı zamanda yaşam hakkında cevaplar aramaktan yoksun olup buna ek olarak bilgisayarla iletişim kurmaya çalışan modern zamanlarda yaşayan gençlerin ilgi alanlarını dramatik şekilde seyirciye aktardı.
   Yaklaşık 40 dakika süren oyun, bitimiyle seyircilerden büyük beğeni kazanarak uzun süre alkış topladı.
   Başkan Zolan ve Vali Yardımcısı Abdullah Acar, oyun sonrası oyunculara plaket ve çiçek sundu.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr