Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali Kortej Yürüyüşü Yapıldı

Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali Kortej Yürüyüşü Yapıldı

Denizli Belediyesi’nin en önemli kültür çalışmalarından biri olan ve bu yıl 29. kez düzenlenen Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali’nin kortej yürüyüşü yine coşkuya ve renkli görüntülere sahne oldu. Festivale katılan grupların temsilcilerini başkanlık makamında kabul eden Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, “29 yıl aralıksız devam eden festivalimizin ateşini yakıp bugüne kadar getiren, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
   Denizli Belediyesi’nin bu yıl 29.' sunu düzenlediği Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali’nin kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Yurt içi ve yurt dışından 18 grubun katıldığı festival etkinlikleri kapsamında kente gelen tiyatro gruplarının temsilcileri Denizli Valisi Abdülkadir Demir ve Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan’ı ziyaret etti. 
   Kente gelen tiyatro grupları, ilk olarak Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar ile birlikte Vali Demir’in konuğu oldu. Festivalle ilgili bilgelerin verildiği ziyarette konuşan Vali Demir, “Hepiniz şehrimize hoş geldiniz. Denizli Belediyesi genel belediye hizmetlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlerde de Türkiye’ye örnek çalışmalar yapıyor. Bu faaliyetlerin uzun süreler yapılıyor olması bir başarıdır. Tiyatro Festivali’nin de 29 yıl gibi uzun süredir yapılıyor olması sanırım bir rekor. Bu konuda Denizli Belediyesi’ni kutluyorum. Festival nedeniyle dünyanın değişik ülkelerinden insanların, grupların, sanatçıların Denizli’ye gelmiş olması çok anlamlı. Ben Belediye Başkanımız Osman Zolan’ı sanata verdikleri destek dolayı bütün Denizlililer adına tebrik ediyorum” dedi.
   Ziyaret sonrası ise Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulduktan sonra İstiklal Marşı okundu ve gruplar saygı duruşunda bulundu. Denizli Belediye Bandosu eşliğinde yürüyüşe geçen gruplar, Gazi Bulvarı'nı takip ederek Denizli Belediyesi önüne kadar devam eden kortej yürüyüşüne katıldı. Denizlilerin yoğun ilgi gösterdiği kortej yürüyüşü yine coşkuya ve renkli görüntülere sahne oldu.
   Kortej yürüyüşü sonrası tiyatro gruplarının temsilcileri Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan’ı ziyaret etti. Konuklarına şehrimize hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Başkan Zolan, “ Sizleri ülkemizde, şehrimizde görmekten mutluluk duyuyorum. Denizlimize hoş geldiniz. Bu yıl 29.’sunu gerçekleştirdiğimiz festivalimiz Dünyada en uzun süre aralıksız devam eden amatör tiyatro festivali olma özelliği taşıyor. Bu festival inanıyorum ki daha çok uzun yıllar devam edecek. Bu yıl 14 grup 18 gösterimle 1 hafta boyunca Denizlili tiyatro severler buluşacak. Bu etkinlik insanlar arasındaki diyalogu sağlıyor. Diller, dinler ve ülkeler arası ilişkileri güçlendiriyor. Tiyatro insanı anlatma sanatı. Her biriniz insanın farklı bir yönünü, farklı şekillerde anlatacaksınız. Denizli’ye bu güzelliği yaşatacağınız için hepinize teşekkür ediyorum. Denizli’nin kültür ve sanatla anılması için biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin sanata olan ilgisini artırmak için gayret gösteriyoruz. Denizli’nin salon ihtiyacını ise yapımına başladığımız Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi ile sonlandıracağız. Çeşitli büyüklüklerdeki salonları ile seneye festivalimizi burada yapmak istiyoruz. Bir kez daha sizlere teşekkürlerimi iletiyorum ve tüm Denizlilileri oyunları izlemeye davet ediyorum” dedi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr