Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Festivale Katılan Dansçılar Denizli'yi Salladı

Festivale Katılan Dansçılar Denizli'yi Salladı

Denizli Belediyesi’nin, bu yıl 13.sünü düzenlediği Uluslararası Halk Dansları Festivali coşkusu, tüm hızıyla devam ediyor. Festivale katılan dansçılar, Adalet Parkı, Çınar, İncilipınar, Mükerrem Mehmet Teke ile Buldan ve Honaz ilçelerindeki gösterileriyle vatandaşlara unutulmaz bir festival gecesi yaşattı.
  Adalet Parkı, unutulmaz güzellikte festival gösterilerine sahne oldu. Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ve Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar da etkinliğe katılarak vatandaşlarla festival coşkusunu paylaştı.
   Festival gecesi, Slovakya'nın birbirinden güzel gösterileriyle başladı. Slovak dansçılar, ülkelerine özgü dans kıyafetleri ve kıvrak danslarıyla geceye ayrı bir renk kattı. Dünyanın diğer ucundan gelen Hindistan ülkesinin dansçıları ise Hint danslarıyla hareketli danslarıyla herkesi büyüledi. Yaklaşık 15 dakika sahnede kalan dansçılar, performanslarıyla vatandaşları kendilerine hayran bıraktı. Okyanusun ömür ucundan gelen Kosta Rika ekibi ise Latin danslarıyla ülkelerinin sıcaklığını festival izleyicilerine sundu. Gambiya dansçılar da ülkelerinde kız istendiğinde yaptıkları dansları seyircilere aktardı. Bu arada grup üyelerinden bir dansçının bir tabak kumu yemesi heyecanı doruğa çıkardı. Orta Doğu ülkesi Ürdün'den gelen dansçılar da gerek kıyafetleri gerekse danslarıyla dikkatleri üzerine çekti. Dansçılar, ülke bayrağının bulunduğu fuları Başkan Zolan'a verdi. Özbek grubu ise hiç rehber kullanmadan vatandaşlarla Türkçe sohbet ederek bizlere ne kadar yakın olduklarını gösterdi. Grup, Başkan Zolan'a, ülkelerine özgü müzik aleti hediye etti.
   Gecenin son bölümünde ise Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, vatandaşlara hitap etti. Festivalle dünya insanlarının Denizli'de buluştuğunu kaydederek, 'Farklı ülkelerden gelen dansçılar, hem bizleri tanıyor hem de kültürlerini tanıtma fırsatı buluyor. Gelen tüm dansçılar ülkelerine döndüklerinde gönüllü Denizli elçisi olacak. Her biri buradaki sıcaklığı ülkelerindeki insanlara anlatacak. Festivali bu özelliğinden dolayı da önemsiyoruz. Dansçılarımıza ve onları sıcaklığıyla karşılayan siz değerli misafirlerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Hepinizi Cumartesi günkü gala programına davet ediyorum' dedi.
   Denizli'nin önemli meydanlarından Çınar Meydanı'nda ise festival gösteriler her gün devam ediyor. Çınar Meydanı, ilk günkü gibi festival coşkusunu yaşıyor. Son gösterilerde de yine meydan doldu ve birçok vatandaş farklı ülkelerin dansçılarını seyretme olanağına kavuştu.
Öte yandan Mükerrem Mehmet Eke Ortaokulu'ndaki gösteriler ise vatandaşları büyüledi. Dansçılar, her figürüyle seyircilerden büyük alkış almayı başardı. Yaklaşık 2 saat süren gösteriler, uzun süre unutulmayacak güzellikte geçti.
   Diğer taraftan ise bu yıl ilk kez ilçelerde de festival alanları oluşturuldu. Buldan ve Honaz'da merkezdeki festival coşkusunu hissetti. Merkezdeki dansçılar değişimli olarak ilçelere giderek buradaki vatandaşlara gösteri yaptı.
  Festivalin son gününde ise gala programı yer alıyor. 29 Haziran Cumartesi günü saat 21:00'da başlayacak gala programı, Tıkıroğlu Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleşecek.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr