Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller 14. ULUSLARARASI HALK DANSLARI FESTİVALİ BAŞLADI

14. ULUSLARARASI HALK DANSLARI FESTİVALİ BAŞLADI

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 14.sü düzenlenen Uluslararası Halk Dansları Festivali başladı. Festival, ev sahibi olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi Pahoy Halk Dansları topluluğu ve 10 ülkeden 334 dansçının katılımıyla gerçekleşiyor. Farklı ülkelerin kültürlerine ait olan halk oyunlarını bir araya getirip Denizli halkının beğenisine sunulacağı festivalde Delikliçınar Meydanı, İncilipınar Parkı, Adalet Parkı ve Ziya Tıkıroğlu açık Hava Tiyatrosu'nun yanında bu yıl çevre ilçelerden Honaz, Sarayköy, Serinhisar, Tavas ve Çivril'de de gösteriler yapılacak. 6 gün boyunca farklı kültürlerin Denizli'de buluşacağını kaydeden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, festivalin farklı kültürlerin birbirlerini tanımaları için güzel bir fırsat olduğunu söyledi.
Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 14. sü düzenlenen Uluslararası Halk Dansları Festivali, Denizli Valiliği'nde Vali Vekili Abdullah Acar'ı ziyaretin ardından kortej yürüyüşü ile başladı. Denizli Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yapılan yürüyüş sırasında dünyanın farklı ülkelerinden festivale katılan halk dansları gruplarının gösterileri Denizli halkına renkli anlar yaşattı.


BAŞKAN ZOLAN’A ZİYARET

Kortej yürüyüşünün ardından farklı ülkelerden gelen dansçılar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı makamında ziyaret etti. 6 gün boyunca farklı kültürlerin Denizli'de buluşacağını kaydeden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: "Dünyanın dört bir tarafından Denizlimize gelen çok değerli misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak sizleri misafir etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. İnşallah 14.sünü düzenlediğimiz bu Halk Dansları Festivalimiz kültürlerin birbirini tanıdığı,insanların barışa doğru yürüyüşünde daha güçlü adımlar atmasına cesaret verici çalışmayı sağlasın. Bu yürüyüş inşallah barışa, güzelliğe doğru olsun. Farklı kültürler, farklı değerler, farklı milletler bir araya gelsin. Kardeşlik, beraber yaşayabilme ruhu daha da ortaya çıksın. 14.sünü düzenlediğimiz bu Halk Dansları Festivalimiz de inşallah buna hizmet edecektir. Ben 10 ülkeden gelen tüm misafirlerimize Denizlimize geldikleri için çok teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum. İnşallah Denizlimizden, ülkemizden memnun kalacaksınız.. Güzel bir festival olsun, kardeşlik kazansın. Güzellikler doğsun. Tüm kültürler herkes tarafından tanınsın. Kültürler paylaşılarak güzellikler artsın. Tüm düşüncemiz gayemiz budur. "İLK GÖSTERİ DELİKLİÇINAR MEYDANI'NDA
Halk dansları gruplarının Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyareti sonrasında gruplar, Delikliçınar Meydanı'nda kendi ülkelerinin halk danslarını sergiledi. Denizlililerin yoğun ilgi gösterdiği dans gösterileri büyük alkış topladı.


FESTİVAL PROGRAMI
28 Haziran'a kadar sürecek olan festival Çınar Meydanı, İncilipınar Parkı, Adalet Parkı, Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu ile sınırlı kalmayacak ve çevre ilçelerden Honaz, Sarayköy, Serinhisar, Tavas ve Çivril’e de taşınacak. Festival Galası ise 26 Haziran 2014 Perşembe günü Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu’nda saat: 21.00’da yapılacak.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr