Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Türkçevizyon 2014 başlıyor

Türkçevizyon 2014 başlıyor

22 ülkeden 22 sanatçı Denizli’de sahne alacak, etkinlikler 8 ülkeden canlı yayınlanacak Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Denizli Valiliği ve TRT işbirliği ile 10-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek, “5. Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali"nin (Türkçevizyon 2014) tanıtım toplantısı yapıldı. Denizli’yi 4 gün boyunca müziğe doyuracak festival kapsamında 22 ülkeden 22 sanatçı sahne alacak. Festivalin gala gecesi ise Hierapolis Antik Tiyatro’da gerçekleşecek.
 10-13 Eylül tarihleri arasında Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek Türkçevizyon 2014’ün tanıtım toplantısı Çamlık Ofis'de yapıldı. Toplantıya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Denizli Milletvekilleri Bilal Uçar ve Nurcan Dalbudak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile davetliler katıldı. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Türkçevizyon ile Eurovision'un birbirine benzetildiğini ancak Türkçevizyon'un bir festival olduğunu kaydederek, "Bizim amacımız Türkçe şarkıları yaygınlaştırmak" dedi. Şahin, "Bu seneye kadar gelen misafirlere Türkçe bir şarkıyı okutturuyorduk. Bu sene farklı bir uygulama yaptık. Bu yıl gelen sanatçıların kendi albümlerindeki eserleri Türkçe okutuyoruz. Onun için de amacımız Türkçe'yi olabildiğince zenginleştirmek, Türkçe eserleri kendi ülkelerinde de okutmak. Bu anlamda gelen misafirlerin profesyonel ve kendi ülkelerindeki en iyi sanatçılar olmasını istedik" dedi. TRT kanalları dışında gala gecesinin festivale katılan 8 ülkede de canlı yayınlanacağına dikkati çeken Şahin "Diğer ülkeler ise banttan verecek. Finali Rafet El Roman ile yapacağız. Bu etkinliği Denizli Valiliğimiz, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Başbakanlık Tanıtım Fonu'nun katkılarıyla yapıyoruz. Katkılarından dolayı Ekonomi Bakanımız, Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Türkçevizyon'un vatanı Denizli

Ekonomi Bakanı Zeybekci ise, Denizli Belediye Başkanlığı döneminde yaptıkları bir sohbette,"Neden böyle bir müzik festivali olmasın? Niye hemen hemen aynı dilleri konuştuğumuz ve aynı kültürü paylaştığımız bu coğrafyada, bizim için en önemli fırsatlardan birisi olan müzikle bir araya gelinmesin, niye bağlarımız artmasın" diye bir festival üzerinde uzlaştıklarını anlatarak, "O gün güzel bir heyecanla aramızda bir protokol imzaladık.Türkçevizyon Müzik Festivali'nin vatanı olarak da Denizli'yi seçtik. Orada dedik ki, 'Bundan sonra bu festival Denizli'de imkanlar elverdiğince, fırsat olduğunca, Denizli buna sahip çıktığınca burada yapılsın' dedik. Böyle bir niyetle doğdu ve bugünlere geldik. Bu festivalin yapılması için Anadolu'da başka iller de vardır ama en önemli özelliklere sahip olan yer Denizli" dedi. Denizli'nin etrafı itibariyle yarışmalara ev sahipliği yapacak nitelikte olduğuna dikkati çeken Bakan Zeybekci, "Belediye, yerel yönetimler, valilik ve Denizlililer olarak da güzel bir şekilde festivale sahip çıktı. O günlerde biz başlamıştık kültür coğrafyamız ile bağlarımızı geliştirmeye, hızla öz değerlerimizi tekrar toparlamak ve yaşatmaya" diye konuştu.

"Neden yarışmaya dönüşmesin?"

Bakan Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim bu kültür coğrafyamızda son zamanlarda çok üstüne basarak defalarca söylediğimiz; 'Ayaklarımız sağlamca yere basarak , gerek yeraltı, gerek enerji zenginliklerini ve gerekse artık tüketim alışkanlıklarımızı öz değerlerimize bağlı kalmak üzere birlikte belirlemek ve o coğrafyada kültür bağımız olan ülkelerle bundan sonra ekonomik ilişkilerimizi artırmak' gibi bir şeyimiz var. Tabi tesadüf değildir herhalde bu takdirdir. O günlerde başlamış olduğumuz festivalde inşallah bunlar da etkin olacak." Türkçevizyon'un Eurovision'un bir alternatifi olmadığına işaret eden Bakan Zeybekci, "TRT Genel Müdürümüz, 'bu bir yarışma değildir festivaldir' dedi. Ama kültür coğrafyamıza hitap eden niye bir yarışma olmasın. Bugün 22 ülke katılıyor ama çok daha geniş bir coğrafyada neden bir yarışma haline dönüşmesin? Bunu da konuşmamız gerekiyor. Bence eleştirmemiz gerekiyor. Festival yarışma haline döndükten sonra 40 ülke tarafından yayınlanır hale gelmesi bizim için inanılmaz bir başarı olur. Bizim bugünden hedeflediğimiz bir hedef olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan:
"Türkiye ve dünya Denizli'yi izleyecek"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, toplantının ardından yaptığı açıklamada, festivali çok önemsediklerini belirterek, "Kültür coğrafyamızda, beraber dayanışmayı sağlayabilme noktasında çok olumlu katkılar sağlayacağını düşünerek, bu sene festivalin 5'incisini gerçekleştiriyoruz. Burada 22 ülkeden bir çok sanatçı katılacak. Sanatçılar kendi şarkılarını Türkçe söyleyecekler. Hem Denizlimizin hem ülkemizin tanıtımı noktasında çok büyük katkı sağlanacak. Çünkü canlı yayınlarımız olacak. Festivale katılan ülkelerdeki televizyonlarda da yayınlar olacak. Hem ülkemiz, hem Denizlimiz, hem de o güzel Türkçemiz bu kültür coğrafyamızda en üst seviyede etkili bir şekilde kullanılmış olacak" dedi. Misafir sanatçıların kendi şarkılarını Türkçe seslendireceğine değinen Başkan Zolan, "Sanatçılar bu Türkçe şarkılarını konserlerinde, etkinliklerinde mutlaka kullanmaya devam edecek. Böylece kültür coğrafyamızda Türkçemizle iç içe olacaklar. Hep beraber yürüyebilme noktasında güzel bir etkinliğimiz ve gayretimiz olacak. Ülkemizi, Türkçemizi ve kültürümüzü daha da pekiştireceğiz daha iyiye daha güzele götüreceğiz amacımız budur" diye konuştu.

13 Eylül Cumartesi günü saat 16.00'dan sonra Pamukkale'ye giriş ücretsiz

Festivalin galasının 13 Eylül cumartesi günü akşamı Hierapolis Antik Tiyatro'da yapılacağını anlatan Başkan Zolan, şöyle konuştu: "Galanın 20 bin kişilik 2 bin yıllık antik tiyatroda yapılacak olması ayrı bir tarihi değeri de ortaya koyacak. Denizli'nin tarihi değerlerini de sunmuş olacağız. Denizli tüm yönleriyle tüm güzellikleriyle burada sergilenecek. Vatandaşlarımız o gün saat 16.00'dan itibaren de Pamukkale'ye ücretsiz girip, festivali izleyebilecek. Festival sonunda ise Rafet El Roman konseri olacak. 13 Eylül cumartesi akşamı güzel bir etkinliğimiz, güzel görsel şölenlerimiz olacak. Tüm dünyaya buradan sesleneceğiz." Emek veren herkese teşekkür eden Başkan Zolan, "Başbakanlık Tanıtım Fonu'na, Denizli Valiliği'ne, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, başta Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci olmak üzere, TRT'ye ve Denizli Büyükşehir Belediyesi'nde festival için olağan üstü gayret gösteren çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Tüm halkımızı, tüm Denizlilileri 13 Eylül'de galaya bekliyoruz. Gala'nın öncesinde ise 10-11-12 Eylül'de değişik merkezlerde misafirlerimizin konserleri olacak, herkesi davet ediyorum. 4 gün boyunca Türkiye ve dünyanın bir çok bölgesi Denizlimizi izleyecek" dedi.

Türkçevizyon 2014 programı

Dilimiz Türkçeyi tanıtmak ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe konuşulan ülkelerle dostluk ve dayanışmanın güçlenmesine katkıda bulunmak için düzenlenen festival programı bu yıl ilk defa ilçelerde de gerçekleşecek. Azerbaycan, Avusturya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Irak-Kerkük, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, Makedonya, Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi, Özbekistan, Romanya, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Ukrayna Kırım Özerk Cumhuriyeti, Yunanistan ve Türkmenistan'ın katılacağı festival, 10 Eylül saat 21.00'de Delikliçınar Meydanı'nda düzenlenen etkinlikle başlayacak. Aynı gün ve saatte Sarayköy'de ise TRT sanatçıları bir konser verecek. 11 ve 12 Eylül'de ise etkinlikler yine aynı saatte Açıkhava Tiyatrosu, İncilipınar Parkı ile Acıpayam ve Çivril'de sürecek. Festivalin gala gecesi ise 13 Eylül Cumartesi günü saat 20.00’de Pamukkale Antik Tiyatro’da gerçekleşecek. Galada Türkiye'yi Rafet El Roman temsil edecek.

TRT'den Başkan Zolan'a ziyaret

Öte yandan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve Genel Müdür Yardımcısı Şenol Göka, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı makamında ziyaret etti. Denizli Valisi Abdülkadir Demir ve Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak'ın da katıldığı ziyarette Başkan Zolan, Genel Müdür Şahin ve Müdür Yardımcısı Göka'ya çeşm-i bülbül hediye etti.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr