Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Türkiye'nin ilk "Cam Festivali" başladı

Türkiye'nin ilk "Cam Festivali" başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Türkiye'nin ilk "cam festivali" olma özelliği taşıyan 3. Uluslararası Denizli Cam Festivali (Bienali) başladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katıldığı festival renkli görüntülere sahne oldu.
Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Karma Tasarım Atölyesi organizasyonuyla 29-30-31 Mayıs'ta düzenlenen 3. Uluslararası Denizli Cam Festivali başladı. Denizli Valiliği karşısındaki eski Sümerbank binasında açılan festivale, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve eşi Ayşen Zeybekci, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dedeoğlu, cam sanatçıları, akademisyenler, davetliler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Festivalin açılışının hemen ardından alana gelen Bakan Zeybekci, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve beraberindekiler, tek tek stantları gezerek bilgi aldı. Türkiye’nin en büyük cam heykeli olma özelliği taşıyan Delikliçınar Meydanı'ndaki "Cam Horoz Heykeli"nin yapım aşaması sergisini gezen protokol üyeleri yurt içi ve yurt dışından festivale katılan sanatçıların eserlerini inceledi. Camdan yapılan imza kalemi, horoz heykeli, çekiç, boncuk gibi farklı materyaller hakkında bilgi alan Bakan Zeybekci ve beraberindekiler, çocuklarla birlikte plazma küreyi inceledi. Protokolün cam küreye ilgisi ise renkli görüntülere sahne oldu.

Türkiye'nin ilk 'cam festivali'

Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, sadece alt ve üst yapı gibi klasik belediyecilik hizmetleriyle model şehir olunmadığını belirterek, "Şehirler sanata, kültüre verdikleri destekle artık model şehir oluyor. Denizli'de de bunun pek çok örneğini görüyoruz. Kültür ve sanat alanında uluslararası çok sayıda etkinliğimiz var" dedi. Cam festivalinin ayrı ve nadide bir yeri olduğuna işaret eden Değirmenci, "Çünkü bu festival Türkiye'nin ilk 'cam festivali' olma özelliğini taşıyor" dedi.

Ziyaretçiler için etkinlikler düzenleniyor

3. Uluslararası Denizli Cam Festivali'ne Amerika, Avusturalya, İran, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye'den olmak üzere yerli ve yabancı cam sanatçıları ve akademisyenler katılıyor. Cam sanatı hakkında Denizlilileri bilgilendirerek bir çok etkinliğe imza atılan festivalde, camla tanışmak isteyen ziyaretçiler için birçok seçenek ortaya konuyor. Ziyaretçilerin cam boncuk yapma gibi farklı faaliyetlere katılabileceği festivalde, canlı cam gösterileri, konferanslar, çocuk etkinlikleri, kısa cam filmleri ve cam sergileri düzenleniyor. Etkinliklerin tamamen ücretsiz olduğu festival 31 Mayıs'a kadar sürecek.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr