Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Büyükşehir’den cama can katan festival

Büyükşehir’den cama can katan festival

Türkiye'nin ilk cam festivali 4. kez kapılarını açtı... Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ve Türkiye'nin ilk cam festivali olma özelliği taşıyan Uluslararası Denizli Cam Bienali kapılarını açtı. Cam sanatçılarının gösterileri ile yoğun ilgi çeken bienal 7 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.
Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Karma Tasarım Atölyesi organizasyonuyla 5-6-7 Mayıs'ta düzenlenen 4. Uluslararası Denizli Cam Bienali başladı. Denizli Valiliği karşısındaki eski Sümerbank binasında açılan festivale, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin eşi Ayşen Zeybekci, Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, davetliler, cam sanatçıları ve vatandaşlar katıldı. Bienalin organizasyonunu gerçekleştiren Karma Tasarım Atölyesi’nden Ömür Duruerk, dünyanın ve Türkiye'nin farklı kentlerinden gelen cam sanatçıların bienale renk kattığını belirterek, "2011 yılından beri Türkiye'nin tek cam festivaline ev sahipliği yapan Denizli Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum" dedi. Başkan Zolan ise, camın insanlığın var olduğu andan itibaren ilk kullanılan malzemelerden biri olduğunu söyledi.

Başkan Zolan: "2011’de ilk adımı attık"

Başkan Zolan, "Cam şeffaflığı ile ayrı bir mesaj veriyor, çevreye olan saygısıyla ayrı bir güzelliği var. Ama sanatla buluştuğunda camdan çok güzel eserler ortaya koyuluyor" dedi. Camın hayatın her alanında kullanılan vazgeçilmez doğal bir ürün olduğunu kaydeden Başkan Zolan, şöyle konuştu: "Denizlimizde geçmiş dönemlerden bugünlere kadar gelen cam atölyeleri, imalathaneleri ve fabrikaları var. Biz bunu daha da geliştirmek ve uluslararası seviyede cam bienali haline getirmek için 2011’de ilk adımı attık. Bugün ise burada başka ülkelerden, ülkemizin farklı şehirlerinden ve Denizlimizden katılan amatör ve profesyonel cam sanatçılarımız var. Bu güzellikleri hem insanlarımıza hissettirmek hem de camı sanatla buluşturmak adına bu bienalimizi gerçekleştirdik. Bugün baktığımızda iyi ki başlamışız diyoruz."

Başkan Zolan'dan bienale davet

15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda bulunan Denizli'nin simgesi horoz heykelinin 7000 parça camdan oluştuğunu ve her bir parçasının tek tek elle yapıldığını anlatan Başkan Zolan, "Açık havada bulunan Türkiye’nin en büyük cam horoz heykeli. İnsanlarımız burada camın performansını, ürünlerin nasıl yapıldığını görüyorlar. Vatandaşlarımız bu hafta sonu Denizli’ye gelip camın nasıl usta ellerde hayat bulduğunu ve muhteşem eserler ortaya çıktığını görmelerini tavsiye ediyorum. Burada atölye çalışmalarımız olacak. Çocuklarımıza kendi performanslarını göstermeleri için de fırsatlar veriliyor. Festivalimiz Cumartesi-Pazar devam edecek" dedi.

Vali Altıparmak: "Sanatsal faaliyetlere hep beraber şahitlik edeceğiz"

Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, "Öncelikle Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz. Bize böyle güzel bir sunumda bulundukları, cam sanatçılarıyla buluştukları ve cam bienali ile Denizlimizi tanıtma imkanı sundukları için teşekkür ediyoruz. İnşallah çok daha güzel sanatsal faaliyetlere hep beraber şahitlik edeceğiz.

Yanmayan cam kumaşa yoğun ilgi

Konuşmanın ardından protokol üyeleri bienalde açılan stantları gezerek cam sanatçılarının performanslarını yakından izledi. Cam eserleri inceleyen protokol Türk cam sanatçılarının "Dönüşüm" karma cam sergisi ve Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü öğrencilerinin "Bence Cam" konulu resim sergisini gezdi.  Omurilik Felçlileri Derneğinin cam tablo hediye ettiği Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile beraberindekiler cam elyafdan dokunan cam kumaşı inceledi. Yanmaz özelliği bulunan cam kumaşı test eden protokol bunu basın mensuplarına da gösterdi.

Ziyaretçiler için etkinlikler düzenleniyor

Bu yıl “Dönüşüm” teması ile sanatseverlerle buluşan bienalde Amerika, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre ve Türkiye'den davetli sanatçılar katılıyor. Konferans, panel, canlı cam gösterileri ve cam sergileri düzenlenen bienalde amatör ve profesyonel olarak cam ile ilgilenenlerin yanı sıra; camın şekillenip sanata dönüşmesini merak eden, camla tanışmak isteyen 7den 70e herkese hitap ediyor. Bienal süresince her gün 6 farklı sanatçının canlı cam gösterisini izleyebilecek ziyaretçiler konferanslarla bilgilenip atölye çalışmalarına katılabilecek.+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr