Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Denizli 8. Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı'nda muhteşem final

Denizli 8. Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı'nda muhteşem final

Denizli Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Denizli 8. Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı’nın finali 5’i Türk dünyasından olmak üzere kente gelen 27 aşığın katılımıyla yapıldı. Asırlardır süren aşıklık geleneğinin gelecek nesillere aktarılması için yapılan etkinlik büyük beğeni topladı.
Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 8’ncisi düzenlenen Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı muhteşem bir finalle tamamlandı. 5'i Türk dünyasından olmak üzere Denizli'ye gelen 27 aşığın katıldığı final gecesi Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Geceye, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yurt içinden 22, Türk dünyasından 5 olmak üzere geceye katılan 27 halk ozanı atışma, koçaklama, doğaçlama şiir, doğaçlama türkü, sözlü ve sazlı güzelleme ve taşlama dallarından örnekler sundu. Salonu dolduran vatandaşlar 5 bin yıldır sürdürülen aşıklık geleneğinin unutulmaz anlarına tanıklık etti.

Aşıklık geleneği çok önemli

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci programda yaptığı konuşmada, Denizli 8. Ege Aşıklar Bayramı’nın güzellikler getirmesini dileyerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak kültür sanat faaliyetlerimize devam ediyoruz. Hizmete aldığımız Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi ile burada pek çok faaliyetlerimizi yapar hale geldik. Aşıklık geleneği bizim için çok önemli. Türk toplumunun 5 bin yıllık tarihine baktığımızda aşıklık geleneğini görüyoruz. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak bu değerimize sahip çıkma adına bu faaliyetlerimizi artırarak devam ediyoruz” dedi.

Özümüze sahip çıkmamız gerekiyor

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, Denizli'ye gelen tüm aşıklara teşekkür ederek, “Denizli 8. Uluslararası Aşıklar Bayramımızın finalini bugün burada yapıyoruz. Aşıkların sözlerinin üzerine fazla söze gerek yoktur. Ağzınıza yüreğinize sağlık. Bugün hep beraber duygu yoğunluğu yaşadık. Değerlerimize özümüze sahip çıkmamız gerekiyor. Köklerimizden beslenmek ve tabi ki dallarımızla daha ileriye gitmek gerekiyor, ileriye doğru koşmak gerekiyor. Özümüzü koruyarak güzelliklerimizi hiç kaybetmeden gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz inşallah. Final gecemize katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Ozanlar

Ozan Nihat Denizli, Serdarcan Denizli, Nuri Şahinoğlu Konya, Selahattin Kazanoğlu Erzurum, Yaşar Demiroğlu Gümüşane, Zafer Kazancı Kars, Osman Akçay Adana, Yunus Tömen Adana, Ali Serhati Erzurum, Bayram Denizoğlu Kars, Mustafa Kurbanoğlu Kars, Binali Kılıç(Hüsrani) Ağrı, Ali Rıza Ezgia Kars, Erdemcan (Sefer Erdem) Sivas, Behram Aktemur Ardahan, Osman Feryadi Erzurum, Mustafa İncedil Hatay, Muhsin Yaralı Ağrı, İhsan Öksüz (Öksüz Ozan) Maraş, Mustafa Bilir(Obalı) Samsun, Veysel Yıldızer Kars, Ebubekir Zamani Erzurum

Türk Dünyasından Katılan Ozanlar

Nargile Mehtiyeva Gürcistan, Gulira Kasymkulova Kırgızistan, Parkhat Bazakhov Doğu Türkistan, Ermamat Ergeshov Kazakistan, Peri Gülgez (Hasanova) Azerbaycan

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr