Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Kültür ve sanatın merkezi Denizli

Kültür ve sanatın merkezi Denizli

Birbiri ardına düzenlediği kültür ve sanat etkinlikleriyle kentin sosyal ve kültürel hayatına renk getiren Denizli Büyükşehir Belediyesinin 33'ncüsünü gerçekleştirdiği Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali tamamlandı. Her oyunun kapalı gişe oynadığı festivalde sahneye konan toplam 33 oyunu 15 bin kişi izledi.
Kitap Fuarı, Cam Bienali, Ege Aşıklar Bayramı, Çocuk Tiyatrosu Şenliği, Halk Oyunları Çocuk Şenliği gibi birbiri ardına düzenlediği kültür ve sanat etkinlikleriyle kentin sosyal ve kültürel hayatına renk getiren Denizli Büyükşehir Belediyesi, dev bir organizasyonu daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadı. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesinin bu yıl 33'ncüsünü düzenlediği Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali sona erdi. Festivale bu yıl 6’sı yabancı olmak üzere toplamda 20 grup katıldı. Yurt içi ve yurtdışından Denizli'ye gelen grupların yanında atölye çalışmaları da festivale renk kattı. Erhan Yazıcıoğlu, Pervin Ünalp, Ruhi Sarı, Nedim Saban, Ali Hakan Beşen, Erkan Pektaş, Mert Turak ve Burak Alkaş gibi birbirinden değerli oyuncuların atölye çalışmalarına katıldığı festivalde 200 dolayında amatör tiyatro oyuncusu yer aldı. Toplamda 33 eserin sahneye konduğu festivalde her oyun kapalı gişe oynarken, 15 bin kişi tiyatro ile buluştu.

Sanat ve kültürün başkenti Denizli

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 33'ncüsünü gerçekleştirdikleri amatör tiyatro festivalinin Denizli’de kemikleşmiş bir organizasyon olduğunu belirtti. Festivalin aynı zamanda özendirici bir yönü de olduğunu belirten Başkan Zolan, "Bu festival ülke çapında tanınan pek çok önemli oyuncunun yetişmesinde önemli bir tiyatro okulu olmaya devam edecek. Bu yıl birçok grup Denizlili tiyatro severlerle buluştu ve birbirinden güzel oyunlar sergiledi. Denizli’nin kültür, sanat ve amatör tiyatrolarla anılması için biz elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Denizli bu yönüyle de her zaman var olmaya devam edecek. Yarınlarımızın sanata ve kültüre olan ilgisini artırmak için elimizden geleni yapmaya gayret edeceğiz" dedi.

Bu kez sahneye gençler çıkıyor

Öte yandan Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 5'incisini düzenlediği Liseler Arası Tiyatro Şenliği 7-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tiyatro şenliğine, Özel Seviye Anadolu Lisesi, Hatipzade Veli Başer Anadolu İmam Hatip Lisesi, Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi, Acıpayam Çamlık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Nuri Çiçek Nehir Sağlık Koleji, Tavas Özay Gönlüm Fen Lisesi, Denizli Ted Koleji, Bağbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi, İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi ve Nalan Kaynak Anadolu Lisesi katılıyor.

Ödül töreni 16 Mayıs'da

Denizli Büyükşehir Belediyesi Liseler Arası Tiyatro Şenliği programına Büyükşehir Belediyesi Çatalçeşme Oda Tiyatrosundan ulaşılabilecek. Büyükşehir Belediyesi Çatalçeşme Oda Tiyatrosu ve Acıpayam Talip Özkan Sahnesi’nde oynanacak oyunların ödül töreni ise 16 Mayıs Perşembe günü saat 17:00’de Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Fatma Yıldız Salonu’nda düzenlenecek.
 

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr