Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Ahilik ve Altıneller Festivali dualarla başladı

Ahilik ve Altıneller Festivali dualarla başladı

Ahi Evran-ı Veli'nin doğumunun 850. yılı anısına UNESCO tarafından ilan edilen "Ahi Evran-ı Veli Yılı" etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Denizli'de Ticaretin Derin Kökleri: Ahilik ve Altıneller Festivali" dualarla başladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'nın desteklediği, Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Türk Ocakları Denizli Şubesi işbirliğinde düzenlenen "Denizli'de Ticaretin Derin Kökleri: Ahilik ve Altıneller Festivali" başladı. Ahi Evran-ı Veli'nin doğumunun 850. yılı anısına UNESCO tarafından ilan edilen "Ahi Evran-ı Veli Yılı" etkinlikleri kapsamında düzenlenen programın ilk etkinliği Kayıhan Pazaryeri'nde Ahi Pazar Duası ve esnaf ziyareti oldu. Esnaf ve vatandaşlarla birlikte dua edilerek başlanan programa Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği ve Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok ile çok sayıda davetli katıldı.

"Ahilik, Denizli için çok çok önemli bir müessese"

Prof. Dr. Turgut Tok, bu sene Ahi Evran Yılı ilan edilmesinden dolayı etkinliklerin daha kapsamlı planlandığını belirterek, "Etkinliklerin başlangıcını burada vermiş oluyoruz. Kutlamalar ayın 21’ine kadar devam edecek" dedi. Bu yıl merkezin yanında Acıpayam ve Buldan ilçelerinde de etkinliklerin yapılacağını kaydeden Tok, "Ahilik, Denizli için çok çok önemli bir müessese. Denizli’nin ticarette, ekonomide, sanayide, ihracatta bugün gelmiş olduğu seviyenin bu ahiliğin izleri ile doğru orantılı olduğu kanaatindeyiz" dedi. Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği ise, "Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu işte bizi tetikledikleri ve destekledikleri için çok teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımızı etkinliklerimize davet ediyor, bizler için çok önemli olan Ahi Evran-ı Veli Yılı'nı kutluyorum" ifadelerini kullandı.

"Ahilik bizim özümüz, kültürümüz"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, pazar duası ile güne başladıklarını vurgulayarak, Denizli'de uzun yıllardır Ahilik kültürü olduğunu söyledi. Ahiliğin en güçlü merkezlerinden birisinin Denizli olduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, "Bu sene Ahi Evran Yılı olması hasebiyle daha geniş ve anlamlı organizasyonlar yapıldı. İnşallah bu çalışmalarla Ahiliğin ilkeleri olan dürüstlük, ahlak, kalite gibi birçok değer gelecek nesillerimize anlatılacak. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. Başkan Zolan, "Ahilik bizim özümüz, kültürümüz. Bizi biz yapan değerlerimiz, hamurumuzun yoğrulduğu değer. Yok olmasına müsaade etmeden gelecek nesillere aktarmak bizim vazifemizdir. Bu bakışla yürüyor ve işlerimizi koordine ediyoruz."

"Vatandaşlarımızı kültürel değerlerimizle buluşturacağız"

Denizli'de Ticaretin Derin Kökleri: Ahilik ve Altıneller Festivali'nin çok önemli olduğunu kaydeden Başkan Zolan, çok özel sanatçıların geleneksel el sanatlarını özel performanslarıyla sunacağını ve birçok etkinlik düzenleneceğini ifade ederek, "Festival şehrimizde ilk defa düzenleniyor. Bundan dolayı gayret eden, destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızı ecdattan gelen kültürel değerlerimizle buluşturacağız. Denizli'nin yakından bildiği, kendi içinde olan Ahi Sinan ve Ahi Duman ecdatlarımızın da ruhları şad olsun. Onların bayrağını inşallah biz ilelebet taşımaya gayret edelim" dedi.

"Geleneği yaşatmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız"

Denizli Valisi Atik, Ahi Evran Yılı kutlamaları kapsamında Denizli'de güzel bir başlangıç yapmak istediklerini işaret ederek, "Ahilik kültürü Denizli'deki derin ticari faaliyetlerin anlamını bir kez daha ortaya koyuyor. Denizlimizin neden bir ticaret ve sermaye kenti olduğunu çok çok daha iyi anlıyoruz. Ahilik teşkilatı sayesinde, geçmişten getirmiş olduğumuz değerler sayesinde dürüst esnaflık, helal kazanç üzerine kurulmuş bir anlayışla bugün çok şükür Denizlimiz Türkiye ekonomisinde çok ciddi bir yer edinmektedir. Biz bu geleneği yaşatmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız" dedi. Geleneği yaşatmak için tüm imkanları seferber edeceklerini vurgulayan Vali Atik, "Ben bu organizasyonda çok kıymetli emeği olan başta Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan beyefendiye ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bu organizasyonda bizi çok ciddi maddi ve manevi olarak desteklediği için. Ahi Evran Yılı kutlamalarının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr