Ana Sayfa Kültür & Sanat Festivaller Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’nin 2’ncisi düzenleniyor

Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’nin 2’ncisi düzenleniyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’nin 2’ncisini 17-19 Kasım tarihlerinde düzenleyecek. Ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Şükriye Tutkun’un konuk sanatçı olarak katılacağı festivalde Ceyda Düvenci, Elif Buse Doğan, Masterchef Büşra Zambak, Dilek Cesur ve Ahmet Selçuk İlkan gibi birbirinden değerli isimler yer alacak.
Festivalin açılış konuğu Şükriye Tutkun

Bu festival kaçmaz

Denizli Büyükşehir Belediyesi ilkini geçen Eylül ayında düzenlediği Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’ni yoğun talep üzerine ikinci kez gerçekleştirecek. Türk el sanatlarıyla uğraşan kadın girişimci ve kadın sanatkârların desteklenmesi, gelişmelerine yardımcı olunması, unutulmaya yüz tutmuş sanat ve zanaatların yaşatılması ve aile bütçelerine katkı sağlamaları amacıyla yapılacak Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali 17-19 Kasım tarihlerinde düzenlenecek. Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecek festivalin onur konuğu ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Şükriye Tutkun olacak. 245 stant açılacak festivalde bir konser verecek Şükriye Tutkun’un yanı sıra Ceyda Düvenci, Elif Buse Doğan, Masterchef Büşra Zambak, Dilek Cesur ve Ahmet Selçuk İlkan gibi birbirinden değerli isimler yer alacak.

Açılış 17 Kasım saat 14.00

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 17 Kasım 2023 Cuma günü saat 14.00’te açılışı yapılacak festivalin stant kuralarının çekilişi öncesi kadınlarla bir araya geldi. Üreten insanlara, özellikle üreten kadınlara her alanda imkan sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Başkan Zolan, “Sizler ürettiğiniz ürünlerle hem kendinize, hem ailenize, hem de şehrimize katkı sağlıyorsunuz. Sizler bizlerin baş tacısınız. Onun için her zaman sizlerin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz” dedi. Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’ne yoğun bir talep olduğunu, bu nedenle kura çekiminin yapıldığını anlatan Başkan Zolan, festivalin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, “Festivalimizde birçok sanatçımız olacak, söyleşi yapacaklar, konser verecekler. İnşallah her şey gönlünüzce olur. Ben tekrar katılımınızdan dolayı her birinize teşekkür ediyor, şimdiden bol kazançlar diliyorum” diye konuştu.

245 stantta ürünler sergilenecek

Türk el sanatlarından ev tekstili ve hazır giyime çok farklı el emeği göz nuru ürünlerin sergileneceği festivalde, ahşap işçiliği, bijuteri, bakırcılık, takı tasarım, dikiş, örücülük, geleneksel giysili bebek yapımcılığı, bıçakçılık, cam işçiliği, çömlekçilik, dericilik, dokumacılık, gümüşçülük, geri dönüşümden yapılmış süs eşyaları, minyatür objeler, sepetçilik, kozmetik, cilt bakımı, seramik işçiliği, çini, Türk süsleme sanatları (tezhip, hat, minyatür, ebru), tel kırma, nakış, iğne oyası gibi geleneksel Türk el sanatlarından örnekler yer alacak. Ayrıca yöresel ev yapımı kuru gıda, pasta, salça reçel, turşu gibi gıdalar da festivalde bulunacak. 245 standın açılacağı festival süresince sihirbaz gösterimi, bando konseri, yüz boyama, palyaço, sosis balon dağıtımı, planetaryum gösterimleri ve flash mob etkinlikleri yapılacak.

Konserler, workshoplar, söyleşi ve eğitimler

Büyükşehirle Üreten Kadınlar Festivali’nde konserler, söyleşiler, Workshop (Çalışma Atölyesi) eğitimleri yapılacak. Festivalin ilk günü (17 Kasım) saat 15.00’te Ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Şükriye Tutkun bir konser verecek. 18 Kasım saat 14.00’de ise ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Ceyda Düvenci bir söyleşi gerçekleştirecek. Aynı gün, son dönemin başarılı müzisyenlerinden Elif Buse Doğan saat 20.00’de düzenlenecek konserde Denizlililerle buluşacak. 19 Kasım Pazar günü saat 13.00’te Masterchef Büşra Zambak söyleşi düzenleyerek merak edilen soruları yanıtlayacak. Saat 14.00’te eğitimci yazar Dilek Cesur’un bir söyleşi gerçekleştireceği festivalde saat 16.00’da ünlü şair ve şarkı sözü yazarı Ahmet Selçuk İlkan sahne alacak. Öte yandan festivalde uzman isimler ebru sanatı, keçe ile şal süsleme, girişimciler için yurtdışı satış, estetik uygulamaları, yaradılış mikrokozmoz-makrokozmoz, yogoyla tanışma konularında workshop ve eğitimler verecek. Tiyatro gösterilerinin de olacağı festival 3 gün boyunca dolu dolu geçecek.


 

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr