Ana Sayfa Haberler BELTAŞ’tan Teknolojik Takip

BELTAŞ’tan Teknolojik Takip

Denizli Belediyesi Temizlik ve Ulaşım A.Ş (BELTAŞ) Denizli’deki önemli sorunlarında biri olan park sorununa kalıcı çözümler üretmek için farklı uygulamaları hayata geçiriyor. BELTAŞ kent genelinde yürüttüğü otopark işletmeciliği faaliyetlerinde park alanlarının daha etkin kullanımını sağlamak için ‘El Terminali’ adı verilen elektronik cihazları kullanmaya başladı.
03.02.2011
Denizli Belediyesi Temizlik ve Ulaşım A.Ş (BELTAŞ) kent genelinde yürüttüğü otopark işletmeciliği faaliyetlerinde farklı uygulamalara imza atıyor. Denizli’deki önemli sorunlardan biri olan park sorununa kalıcı çözümler üretmek için çalışmalar yürüten BELTAŞ şehir merkezinde belirli bölgelerde yaşanan trafik sıkışıklığını sona erdirmek amacıyla, araç parkları ile ilgili yeni bir uygulama başlattı. El terminali adı verilen elektronik cihazları kullanmaya başlayan BELTAŞ teknolojinin yardımıyla artık park alanlarının daha etkin kullanımını sağlayacak. Bayramyeri ve Kaleiçi çevresinde bulunan araç park yerlerinde görevli personelin kullandığı el terminalleri ile aracın park alanında ne kadar kaldığı tespit ediliyor ve ücretlendirmeleri yapılabiliyor.15 dakikayı geçmeyen kısa süreli parklarda her hangi bir ücret alınmaz iken daha uzun süreli parklarda cihaz otomatik olarak park süresini ücretlendiriyor. Uygulama ile park alanlarının etkin kullanımı sağlanırken aynı zamanda park süreleri ile ilgili itirazları da ortadan kaldırıyor. Otopark personellerindeki çok amaçlı el terminalleri vasıtasıyla, otoparkları kullanan araçların park etme bilgileri (tarih, saat ve ücret bazında) anlık olarak kayıt altına alınabiliyor. Böylece hangi aracın hangi tarihler arasında hangi otoparkı ne kadar süre ile kullandığı ve park ücreti ödeyip ödemediğini tespit edilebiliyor. Elektronik ortamda araca ait bilgiler tutanakla kayıt altına alınırken yapılan tespitler ışığında park ücreti ödemeyen araç sahipleri hakkında da yasal takip başlatılabilecek.

Trafik akışına yardımcı olması için caddelerin ihtiyaç duyulan noktalarında cep otoparkları oluşturulduğunu, cep otoparkların haricinde yol kenarlarına park yapılmasına müsaade edilmeyeceğini dile getiren BELTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Teke konuyla ilgili şu bilgileri verdi: Üst yapısı tamamlanan bölgelerde kaldırımlar daha geniş tutularak araçların yol kenarlarına park etmemeleri sağlanmaya çalışılıyor. Bununla birlikte kısa süreli ihtiyaçları karşılamak için yol kenarlarına bazı noktalara 5 - 6 araçlık cep otoparkları yapıldı. Biz de bu cep otoparklarında uygulanan tarifelerle kısa süreli beklemeleri teşvik etmekteyiz. Bu uygulamamızdan hem esnaflarımız hem de esnaflarımızın müşterileri son derece memnun. 0-15 dakika arasındaki dilim ücretsiz. Bu uygulama vatandaşlarımız tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Gün boyunca cep otoparkını kullanan hemşerilerimizin yarıdan fazlası bu ücretsiz dilimden yararlanıyor. El terminali ile yapılan takip uygulaması araç sürücülerine kısa süreli park yapma alışkanlığını kazandırmak, bunu bir davranış şekli haline getirmek için yapılan bir uygulamadır.”
.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr