Ana Sayfa Kültür & Sanat Tiyatro Gösterileri Sarıkamış Kar Şehitlerini Anma Etkinliği

Sarıkamış Kar Şehitlerini Anma Etkinliği

Denizli Belediyesi, 90 bin kişinin tek kurşun atılmadan -40 derece soğukta donarak şehit olduğu Sarıkamış Muharebesi’ni konu alan tiyatro ve konferans düzenliyor.

     Belediye, Sarıkamış Kar Şehitlerini unutmadı. 22 Aralık1914’de Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti ve Rus Hanedanlığı arasında Sarıkamış'da gerçekleşen muharebenin yıl dönümünde çeşitli anma etkinlikleri düzenledi.
    
Sarıkamış Destanı’nı yeni nesillerin öğrenmesi ve tarihte yaşananların en ince ayrıntısına kadar hafızalarda yeniden hatırlanması amacıyla harekete geçen belediye, ücretsiz konferans ve 2 seans ‘Davet’ adlı tiyatro oyununu sergileyecek. 
   
18 Mart Üniversitesi öğrencilerinin sunacağı oyun, 26 Aralık 2010/Pazar günü Saat:19:00’da EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde ücretsiz izlenebilecek. EGS’deki etkinlikte ayrıca, dünyaca ünlü bilim adamımız Prof. Dr. Bingür Sönmez, 1914-1915 Sarıkamış Meydan Muharebesi konulu konferans verecek.
   
Bu arada aynı oyun Genç Denizli üyelerince 25 Aralık 2010/Cumartesi Saat 20:00’da Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda izlenebilecek. 
   
-SARIKAMIŞ MUHAREBESİ-
   
Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti ve Rus Hanedanlığı arasında Sarıkamış'da gerçekleşmiştir. 
   
Rus çarı Nikola’nın yıllarca yenemediği ve kaçarak canını zor kurtardığı cephe de bir dram bayrağı dalgalanıyordu. İngilizleri arayıp Türkleri yenmenin yolunu soran Nikola’ya cevap Çanakkale Cephesini açmaktı. Böylece ordular Çanakkale’ye sevk edilecek ve Doğu cephesi güçsüzleşecekti. Enver Paşa, Oltu’dan, Allahuekber Dağlarını aşarak Sarıkamış’ı kurtaracak ve ötesine geçecekti. 
    
Ne yazık ki olumsuz hava koşulları planlanamamıştı. Allahuekber Dağlarındaki tipi ve boranda hesapta yoktu ve bu hesapsızlık 90 bin askeri tek kurşun atmadan şehit düşürdü. 
    
-SONUÇLARI-
   
Kafkas Cephesinde tam başarı elde edileceği sırada zamanında destek gelmeyince, ordu geri çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra 1918 de Sarıkamış ve Kars alınmış, ama Mondros Ateşkes antlaşması uyarınca eski sınırlara dönülmüş ve topraklar elden çıkmıştı. Bir dramın en acı izlerini taşıyan Sarıkamış topraklarında, bu defa düşmanın ayak izleri vardı.
   
Rusya'daki Bolşevik İhtilalinden sonra Ruslar geri çekilince, bölge Ermeni’lerin eline geçmiş ve yöre halkımız Zafer sarhoşlarının zulmüyle karşılaşmıştır. Ahırlara, samanlıklara doldurularak yakılan halk, 20 binden fazlaydı. 33 köy yok oldu. Bu işkenceler karşısında Rus askerlerinin ağladığı kayıtlara geçmiştir.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr