Ana Sayfa Kültür & Sanat Tiyatro Gösterileri Sarıkamış Kar Şehitleri Anıldı

Sarıkamış Kar Şehitleri Anıldı

Denizli Belediyesi, Tek Kurşun Atılmadan -40 derece Soğukta Donarak Ölen 90 Bin Sarıkamış Şehidi Anısına Anma Gecesi Düzenledi
Denizli Belediyesi, tek kurşun atılmadan -40 derece soğukta donarak ölen 90 bin Sarıkamış şehidi anısına anma gecesi düzenledi.
EGS Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki anma gecesine Denizli Vali Yardımcısı Abdullah Acar, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ve eşi Ayşen Zeybekci, başkan yardımcıları Mahmud Güngör, Şamil Çınar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Dünyaca ünlü bilim adamımız Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, 1914-1915 Sarıkamış Muharebesi ve sonuçları konulu konferans verdi. 
Sarıkamış Muharebesi’nde şehit olanların cenazelerinin kar kalkıncaya kadar 4 ay boyunca defin edilemediğini ifade eden Prof. Dr. Sönmez, ‘Karlar eridiğinde muharebenin ne kadar vahim ve büyük bir dram olduğu ortaya çıktı. Şehitlerimizin toplanması 4 ay sürdü. Dikkat edildiğinde şehitlerimizin ayaklarında ayakkabılarının olmadığı görülür. Çünkü Samsun’dan yürüyerek gelirken ayakkabıları kullanılamaz hale geldi. Sarıkamış Muharebesi, Çanakkale Savaşı’nın başarıya ulaşmasında da önemli rol oynamıştır. Buradaki mücadele nedeniyle Çanakkale’de daha da kötü bir sonucun önüne geçilmiştir. Sarıkamış’ın çocuklarımıza ve yeni nesile öğretilmesi gerekir. Biz Sarıkamış Dayanışma Grubu olarak 2003 yılında bugüne anma günleri ve çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. İnşallah böyle bir tarihi ülkemiz tekrar yaşamaz’ dedi.
Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci de, Sarıkamış Muharebesi’nin tarihimizde ayrı bir önemi olduğuna işaret ederek, ‘Şehitlerimizin, çocuklar ve gençlerimizce bilinmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. İncilipınar Parkı’nda şehitler anıtımız var. Burada ülkemizin tarihsel süreci boyunca şehit düşen Denizlililer’in anıtları yer alıyor. Özgürce yaşadığımız bu topraklar için kimler şehit olmuş ve bu özgürlüğü kimlere borçluyuz bilmeliyiz. Allah hepsinin mekanını cennet etsin’ dedi.
-TIPKI 96 YIL ÖNCEKİ GİBİ-
Sarıkamış Destanı’nı yeni nesillerin öğrenmesi ve tarihte yaşananların en ince ayrıntısına kadar hafızalarda yeniden hatırlanması amacıyla harekete geçen belediye, ücretsiz konferans ve 2 seans ‘Davet’ adlı tiyatro oyununu sergilendi.
18 Mart Üniversitesi öğrencilerinin sunduğu oyun tıpkı 96 yıl öncesinde olduğu gibi tarihi yeniden yaşatır gibiydi. Oyunu büyük bir dikkatle izleyen bir çok vatandaş göz yaşlarını tutamadı. Yaklaşık 1 saat süren oyun, büyük beğeni alarak uzun süre ayakta alkışlandı.
-SARIKAMIŞ MUHAREBESİ-
Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti ve Rus Hanedanlığı arasında Sarıkamış'da gerçekleşmiştir.
Rus çarı Nikola’nın yıllarca yenemediği ve kaçarak canını zor kurtardığı cephe de bir dram bayrağı dalgalanıyordu. İngilizleri arayıp Türkleri yenmenin yolunu soran Nikola’ya cevap Çanakkale Cephesini açmaktı. Böylece ordular Çanakkale’ye sevk edilecek ve Doğu cephesi güçsüzleşecekti. Enver Paşa, Oltu’dan, Allahuekber Dağlarını aşarak Sarıkamış’ı kurtaracak ve ötesine geçecekti.
Ne yazık ki olumsuz hava koşulları planlanamamıştı. Allahuekber Dağlarındaki tipi ve boranda hesapta yoktu ve bu hesapsızlık 90 bin askeri tek kurşun atmadan şehit düşürdü.
-SONUÇLARI-
Kafkas Cephesinde tam başarı elde edileceği sırada zamanında destek gelmeyince, ordu geri çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra 1918 de Sarıkamış ve Kars alınmış, ama Mondros Ateşkes antlaşması uyarınca eski sınırlara dönülmüş ve topraklar elden çıkmıştı. Bir dramın en acı izlerini taşıyan Sarıkamış topraklarında, bu defa düşmanın ayak izleri vardı.
Rusya'daki Bolşevik İhtilalinden sonra Ruslar geri çekilince, bölge Ermeni’lerin eline geçmiş ve yöre halkımız Zafer sarhoşlarının zulmüyle karşılaşmıştır. Ahırlara, samanlıklara doldurularak yakılan halk, 20 binden fazlaydı. 33 köy yok oldu. Bu işkenceler karşısında Rus askerlerinin ağladığı kayıtlara geçmiştir.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr