Ana Sayfa Kültür & Sanat Tiyatro Gösterileri 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

Denizli Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde ‘Kadın Hikayeleri’ ve ‘Ah Şu Gençler’ adlı tiyatro oyununu tiyatro severlerle buluşturdu.
Denizli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda Denizli Kent Tiyatrosu oyuncularının sahneye uyarladığı ‘Kadın Oyunları’nı sundu. Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar da oyunu izlemeye gelenler arasında yerini aldı. Tiyatroya gönül verenler oyuna yoğun ilgi gösterdi.
İstemediği halde ilerleyen yaşı nedeniyle ailesi tarafından zorla evlendirilen bir kadının başından geçen olaylar tiyatro sanatıyla izleyenlere aktarıldı. Kadının yaşadıkları kimi zaman güldürdü kimi zaman da düşündürdü. Tiyatro oyunun da bir şirkette çağrı merkezinde çalışan kadının hayat hikayesi de ele alındı. Kadının yaşadıkları ve içinden çıkılamaz hal alan durumu, çalışan kadınların ne tür zorluklarla iş yaptığını ortaya koydu. Öte yandan Tiyatronun son bölümünde ise kocasıyla eşi arasında sıkışıp kalmış ve taşrada büyümesi nedeniyle okul yüzü görmemiş kadınların yaşamı üzerinde duruldu.
Dünya Tiyatrolar gününde ücretsiz sergilenen bir diğer oyun ise Atatürk İlköğretim Okulu öğretmenlerinin rol aldığı ‘Ah Şu Gençler’ oyunu sergilendi. Öğretmenler, eğitim alanında başarılı oldukları kadar tiyatro alanında da ne kadar yetenekli olduklarını gösterdi. Gençlerin gerek eğitim çağında, gerek aile için yaşamları ve gerekse eğitim sonrası karşılaştıkları sorunlar tiyatroyla değerlendirildi. Yaklaşık 2 saat süren oyun büyük beğeni aldı.
Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, tiyatronun ardından oyunculara çiçek sundu. Tiyatronun insan hayatında vazgeçilmez önemi bulunduğunu ifade eden Çınar, belediyenin ücretsiz tiyatro oyunları sergilemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr