Ana Sayfa Kültür & Sanat Tiyatro Gösterileri Safahat Oyunu Büyük İlgi Gördü

Safahat Oyunu Büyük İlgi Gördü

Denizli Belediyesi, ünlü fikir adamı Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günleri kapsamında Safahat adlı tiyatro oyununu ücretsiz izleyiciyle buluşturdu. Ünlü tiyatrocu ve TV dizilerinin başarılı karakter oyuncusu Ahmet Yenilmez’in oynadığı Safahat, izleyicilerden büyük ilgi gördü.
Denizli Belediyesi ücretsiz sanat ve kültür etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Belediye, İstiklal Marşı'nın şairi Ersoy'un 7 ciltlik eseri ‘Safahat’tan yola çıkarak hazırlanan ‘Safahat: Akif dönüyor. Ya siz, neredesiniz?’ isimli oyunu sundu.
Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe, Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, Mahmud Güngör, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, belediye eski başkanlarından Ali Aygören, çok sayıda akademisyen ve yüzlerce izleyici katıldı. Oyuna ilgi büyük olunca, salonun tüm merdivenleri izleyicilerle doldu.
Uğur Uzunok'un yazdığı, Hilali Hasanov'nun yönetmenliğini üstlendiği tek perdelik oyunda, Mehmet Akif Ersoy'u oyuncu Ahmet Yenilmez canlandırdı. Mehmet Akif Ersoy'un eseri Safahat'ın, şairin hayatından kesitlerle izleyiciye sunulduğu tek kişilik oyunda, şairin edebi kimliği, örnek kişiliği, ahlaki değerlere bağlılığı vurgulanırken, Ersoy'un sıkıntı ve yokluklar içinde geçen ömrünü, kültürel değerleri korumaya ve vatanına adadığına işaret edildi.
Yaklaşık 1 saat süren oyun bitimiyle birlikte uzun süre ayakta alkışlandı. Ünlü tiyatrocu Yenilmez, şair Mehmet Akif Ersoy’un öldüğü evin müze şekline dönüştürülmesi için izleyicilerden yetkililere mail göndererek destek vermeleri çağrısında bulundu.
Başkan Yardımcısı Çınar ve Rektör Prof. Dr. Bağcı, oyunun ardından sanatçıya plaket takdim etti. Başkan Yardımcısı Çınar, oyuna ilginin yoğun olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ‘Özellikle gençlerimizin ağırlıklı olarak ilgi göstermesi bizleri çok sevindirdi. Milli şairimizi anlamaya çalışan gençlerin fazla oluşu çok güzel bir duygu. Bu duyguyu bizlere yaştan size teşekkür ediyorum’ dedi.
Denizli Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günleri kapsamında düzenlenen tüm etkinliklerde olduğu gibi, Safahat oyunu sonrasında da kültür yayınlarından Emin Akif Ersoy tarafından yazılan ‘Babam Mehmet Akif Ersoy’ kitabını izleyicilere hediye etti.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr