Ana Sayfa Kültür & Sanat Tiyatro Gösterileri Tiyatro Festivali'nde Tarihi Oyun

Tiyatro Festivali'nde Tarihi Oyun

Denizli Belediyesi, 29. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali kapsamında düzenlediği Milli Mücadele ve Çanakkale Savaşı’nı anlatan 3 Taş oyunu, 81 ilden gelen gazi ve ailelerinden büyük beğeni aldı.
    Belediyenin bu yıl 29.'sunu düzenlediği Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, tüm hızıyla devam ediyor. Festivalle Denizli tiyatroya doyuyor. Festival gruplarında yer alan Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 3 Taş oyunuyla festivalde en beğenilenler arasında yerini aldı.
   Sinan Küçüköz’ün yazıp yönettiği oyuna, tiyatroseverler büyük ilgi gösterdi. Salonda hiç boş yer kalmazken birçok kişi de koridorda oyunu seyretmek zorunda kaldı. Bu arada, Milli Mücadele Günü nedeniyle Denizli Belediyesi’nin katkılarıyla şehirde bulunan 64 ilden gelen gaziler ve eşleri de oyunu izlemeye geldi.
   Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Vali Vekili Ekrem Büyükata, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Alkan, İl Jandarma Komutanı Ferdi Korkmaz, Emniyet Müdürü Zeki Bulut, Tavas Belediye Başkanı Mehmet Karabay, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Mehmet Şükrü Tandoğan, Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi Başkanı Hamdi Helvacılar ile çok sayıda protokol üyesi ve vatandaşlar da oyunu izledi.
   Oyunda, Denizlili olup gerek Çanakkale Savaşı’nda ve gerekse Milli Mücadele döneminde savaşa katılanların yaşadıkları ve cephe gerisinde kalanların nasıl mücadele ettikleri dramatik şekilde izleyiciye aktarıldı. Özellikle cepheye giden askerlerin aileleri, eşleri ya da yakınlarıyla vedalaşması, kınalı kuzuların bir daha dönmeyi düşünmeden cephede yerini alması, salonda duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Savaşta yaralanıp henüz tedavisi tamamlanmadan tekrar cepheye gitmek istediklerini belirten bir askerin mektubu, gözyaşlarının sel olup akmasına neden oldu. Oyunda; Kurtuluş Savaşı yıllarında milli mücadeleye destek olan Denizlili büyüklerin anıları da yer aldı. Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin o dönemde yaptıklarının önemine işaret edildi.
Yaklaşık 3 saat süren oyun, tiyatro sanatına gönül verenlerce büyük takdir topladı. Oyun, bitimiyle birlikte uzun süre ayakta alkışlandı.
   Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, farklı bir etkinlik için kentte bulunan gazilerin oyuna gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Amacımız, bu güzel vatan topraklarımızın ne zor şartlar altında yurt edinildiğinin çocuklarımız ve gençlerimizce bilinmesidir. Bugün özgürce yaşıyorsak bunu vatan için kanlarını döken şehitlerimiz ve siz değerli gazilerimize borçluyuz. Tiyatro oyunu hepimizi çok etkiledi. Herkesin izlemesi gereken bir oyun. Ben oyunu hazırlayanlara ve siz değerli misafirlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Vali Vekili Ekrem Büyükata da böyle güzel bir oyunu uzun zamandır seyretmediğini kaydederek emeği geçenlere teşekkür etti.
   Daha sonra Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ve protokol üyeleri yönetmen Küçüköz ve oyunculara çiçek ve plaket sundu.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr