Ana Sayfa Kültür & Sanat Tiyatro Gösterileri Egeli tiyatrocular Denizli'de buluştu

Egeli tiyatrocular Denizli'de buluştu

Kıyı Ege ve İç Ege Tiyatrolar Birliği üyeleri Denizli'de buluştu. Egeli tiyatrocular atölyelerden söyleşilere, sokak gösterilerinden sahne oyunlarına Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde dostluk ve sanat için bir araya geldi. Konuklar, Genç Denizli Tiyatro Kulübü'nün ilk kez sahneye koyduğu "Taziye" oyununu da birlikte izledi.
Kıyı Ege ve İç Ege Tiyatrolar Birliği üyeleri dördüncü buluşmasını Denizli'de gerçekleştirdi. İzmir, Fethiye ve Milas'ın ardından Kıyı Ege ve İç Ege Tiyatrolar Birliği üyeleri Denizli'de dördüncü kez bir araya geldi. 30'un üstünde Egeli tiyatro grubunun katıldığı buluşmaya Denizli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yaptı. Atölyelerden söyleşilere, sokak gösterilerinden sahne oyunlarına
birçok etkinlik düzenleyen birlik üyeleri, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu tarafından düzenlenen oyunculuk atölyesine katıldı. Gruplar daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Semih Çelenk'in "Tiyatronun Bereketli Toprağı; Ege" konulu söyleşisini izledi. Balıkesir Sanat Merkezi de Delikliçınar Meydanı'nda "Gazze’de İnsan Olmak!" konulu sokak gösterisi yaptı. Kıyı Ege ve İç Ege Tiyatrolar Birliği üyeleri daha sonra Denizli Valiliği önünden Delikliçınar Meydanı'na kadar düzenlenen korteje katıldı. Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterilen tiyatrocular kortejden sonra Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili ve Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci'yi ziyaret ederek, çiçek ve plaket takdim etti.

Denizli'nin sanata verdiği desteğe övgü

Birlik Koordinatörü Metin Güler, 40'a yakın grubun oluşturduğu bir birlik olduklarını belirterek, "Denizli bizim için çok önemli. 30 yıldır uluslararası tiyatro festivali yapan bir kent Denizli" diyerek Büyükşehir Belediyesi'nin sanata verdiği desteğe vurgu yaptı. Genç Denizli Tiyatro Kulübü'nden sonra Denizli ile farklı bir bağ oluşturduklarını kaydeden Güler, "Bu buluşmanın çok özel olduğuna inanıyoruz. Bir belediyede, hem Şehir Tiyatrosu, hem de Genç Denizli Tiyatrosu ile yana yana kardeş olması çok özel. Umarım bu diğer belediyelere de örnek olur" dedi. Meclis Başkan Vekili Değirmenci ise, birlikteki işbirliğini takdir ederek, "Denizli sanat anlamında zengin bir kent. 30 yıldır Amatör Tiyatrolar Festivali'nin yaptık. Festivale başlamak güzel ama daha güzeli sürdürülebilir olması. Burada sadece yöneticilerin iradesinden ziyade halkın katılımının da olması etkili. Bugüne kadar ne yaptıysak halkımızın katılımı, onların isteğiyle yaptık. İnşallah bundan sonra da bu güzel etkinliklere devam ederiz" diye konuştu.

Tiyatrocular "Taziye"de buluştu

Programın akşamki bölümünde ise sanatçılar, Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından gençlerin tiyatroya ilgilisini artırmak için kurulan Genç Denizli Tiyatro Kulübü'nün yeni sezon açılışındaki "Taziye" adlı oyunu Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda birlikte izledi. Yönetmenliğini Hakan Kurt’un yaptığı Taziye'de "töre ve kan davası" teması ele alınırken, oyunda 17 genç tiyatrocu yer aldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci'nin de izlediği oyun tiyatro severler tarafından büyük beğeni toplarken, salonun tamamen dolu olması dikkat çekti.+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr