Ana Sayfa Kültür & Sanat Sergiler Arşiv Belgelerinde Denizli Sergisi

Arşiv Belgelerinde Denizli Sergisi

Denizli Belediyesi, Osmanlı döneminden son dönemlere kadar yaşanmış büyük deprem ve felaketlerin belgelerinden oluşan sergi açtı.

   Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ndeki sergiyi, Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Özçelik ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci gezdi.
 
Sergide, Denizli’nin geçmişine ışık tutan ve geleceğine de yol gösteren nitelikte Osmanlı dönemi arşivlerinden alınan 39 belge yer aldı. Kentin yaşadığı felaketler ve doğal afetler, sergiyle bir kez daha hatırlandı.
  
Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özçelik, insan hafızası geçmişe dair başından geçenleri unuttuğunu ama belgelerin ve arşivlerin bunları hatırlattığını söyledi. Denizli Belediyesi’nin kentin yaşadığı depremler hakkında çok güzel araştırmalara imza attığını ifade eden Prof. Dr. Özçelik, ‘Belediye, çok güzel hizmetlerde bulunmuş, halkımızın çoğu zaman unuttuğu doğal afetleri ona dair belgeleri arşivlemiş ve bizlerin bilgisine sundu. Böylece biz Denizli’nin ne gibi deprem ve sel felaketi geçirdiğini anlıyoruz. Sergi, Denizli’nin bir deprem bölgesi olduğunu da bize hatırlatıyor. Depremin yaralarını devletle birlikte vatandaşların birlik içinde sardığını bu belgelerde görüyoruz’ dedi.
  
Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar da, ilkokul çağlarından başlayarak deprem gerçeğinin herkese öğretilmesi gerektiğini belirterek, ‘PAÜ Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından bu serginin fakültede açılması yönünde gelen talep bizleri sevindirdi. Bu belgelerle, üniversitemizde okuyan öğrencilerimizin Denizli’de zaman içinde yaşanmış önemli deprem ve afetlerden bilgi edinmelerini hedefliyoruz. Eğitim camiası bu bilgiler doğrultusunda önemli dersler çıkaracaktır. Deprem konusunun daha ilkokuldan başlamak üzere onlara aktarmalarını doğru ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Sergi bu açıdan ayrı bir önem taşıyor’ dedi.
  
Sergi, 1 hafta boyunca gezilebilecek.


+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr