Ana Sayfa Kültür & Sanat Sergiler "Geçmişin Altın İzleri"

"Geçmişin Altın İzleri"

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak düzenlenen Geleneksel Türk El Sanatları Kursu'na katılarak yıl boyu eğitim alan kursiyerler "Geçmişin Altın İzleri" adı altında el emeği göz nuru ürünlerini sergiledi.
Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi Nuzhet Sürcü Evi'nde ücretsiz olarak verdiği Geleneksel Türk El Sanatları Kursu'na katılan 65 kursiyer hünerlerini sergiledi. "Geçmişin Altın İzleri" adlı sergide kursiyerlerin yıl boyu ürettikleri 350 eser Turan Bahadır Sergi Salonu'nda beğeniye sunuldu. Tekzip, ebru, minyatür, çini, hat, tel kırma, seramik, takı gibi çok sayıda eserin yer aldığı serginin açılışına, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan ve Aytaç Turgut, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, kursiyerler ve sanatseverler katıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökoğlan, Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi dokuya ve sanata sahip çıkmaya devam ettiğini ifade ederek, "Restorasyonunu tamamlayarak Denizlimize kazandırdığımız tarihi evlerimizi vatandaşlarımızın kullanması adına bu tür ücretsiz kurslar ile değerlendirmeye çalışıyoruz. Nuzhet Sürücü Evi de bu evlerimizden bir tanesi" diye konuştu.

Kent arşivi Nuzhet Sürücü Evi'nde

Nuzhet Sürücü Evi'nin geçen yıl restorasyon ve tadilat çalışmalarının tamamlandığını, tarihi evde 130 bin belgenin bulunduğu kent arşivinin olduğunu anlatan Gökoğlan, "Ayrıca emekli vatandaşlarımız burada keyifli bir şekilde zaman geçiriyorlar" dedi. Tarihi evde tel kırma, hat, ebru sanatı ve Osmanlıca kurslarının verildiğini kaydeden Gökoğlan, "Bunların yanında her hafta cumartesi günleri şairlerimiz, yazarlarımız ve ozanlarımız Nuzhet Sürücü Evi'nde bir araya gelerek vatandaşlarımız ile buluşuyorlar. Bu tarihi evimiz Denizli'deki bir çok vatandaşımızın bu imkanlardan yararlandığı bir yer" dedi. Konuşmanın ardından serginin açılışı yapıldı. Sergi 10 Haziran'a kadar ziyaret edilebilecek.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr